Paint’i fazla ciddiye alan sanatçı

Dijital sanatı 'kolay yoldan yağlı boya yapmak' olarak değerlendirenlerin fikri 15 yılını Paint'te resim yapmaya adayan Pat Hines ile tanışınca değişebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dijital sanatı ‘kısa yoldan yağlı boya yapmak’ olarak değerlendirenlerin fikri, Microsoft Paint ustası çizer, tasarımcı ve sanatçı Pat Hines ile tanıştıktan sonra değişebilir. Hines, Bill Gates portrelerinden huzur veren manzaralara kadar çeşitli konularda resimler yapıyor. Hayatının 15 yılını dijital sanata adayan Hines’ın her bir eserini tamamlaması yaklaşık 20 saat sürüyor.

Sanatçı “Bütün bunlar nasıl başladı?” sorusunu “Can sıkıntısı ve masa başı işler.” şeklinde cevapladı. 2002’de bir bakımevinin gece vardiyasında çalışırken (henüz YouTube ve Facebook’un olmadığı zamanlarda) Mayın Tarlası ya da Solitaire oynamayı sevmediği için vakit geçirmek niyetiyle Paint’i açarak başlamış bu işe.

Paint’te ürettiği eserleri sadece bilgisayar faresi kullanarak yaptığını belirten Hines “Birçok profesyonel dijital sanatçı ve çizer Paint kullanarak vaktimi boşa harcadığımı söylüyor. Bence Paint’e  hak ettiği değer verilmiyor.” diyor.

Paint’te çizerken en çok zorlandığı şeyler saç ve su

Paint’in kaldırılacağını öğrendiğinde başta panikleyen Hines, uygulamanın ücretsiz şekilde indirilebilir olacağını duyunca biraz rahatladığını söylüyor. Hines’ın Camp Redblood çizimlerinin her biri yaklaşık 10-20 saat sürerken, The Force Awakens gibi eserlerinden her birinin tamamlanması yaklaşık 20-40 saat kadar sürüyor. Sanatçının Paint’te çizmekte en çok zorlandığı şeyler ise saç ve su. Kendisine “Bu akımı sen mi başlattın?” şeklinde bir soru yöneltilen sanatçı, “Sanmıyorum. Aralarında ‘Jim’ll Paint It‘ gibi sanatçıların bulunduğu pek çok isim bu konuda benden daha eski. Yine de Paint’i gündeme getirmekte payım olduğunu düşünüyorum tabii ki.” dedi.

Eğer konu ilginç geldiyse, resim yapmak için Microsoft Excel kullanan Tatsuo Horiuchi’nin hikayesinin anlatıldığı video da ilginizi çekebilir.

Kaynak: Print Mag

2002 yılında bir bakımevinin gece vardiyasında çalışırken vakit geçirmek amacıyla Paint'i kurcalamaya başlayan Pat Hines, 15 yılını dijital sanata adamış bir sanatçı. Bill Gates portrelerinden huzur verici manzaralara kadar çeşitli resimler yapan Hines'ın her bir resmini tamamlaması yaklaşık 20 saat sürüyor. Sanatçının Paint'te çizmekte en çok zorlandığı şeyler ise su ve saç.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği