Microsoft kendi Linux çekirdeğini üretiyor

Microsoft, yeni Nesnelerin İnterneti cihazları için kendi Linux çekirdeğini üreteceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, Azure Sphere olarak adlandırılan, mikroişlemci temelli Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının güvenliğini artırmayı hedefleyen yeni çözümünü duyurdu. Mikroişlemci temelli cihazlar, temel kontrol veya bağlantısallık özellikleri için küçük ve nispeten düşük güçlü mikroişlemciler (MCU) kullanan cihazlardır. Bu tür cihazlar (bir oyuncaktan bir ev eşyasına kadar her şey olabilir) genellikle sık sık güncellenmediği için sık sık güvenlikle ilgili sorunlar yaşanır.

Güncellenemeyen veya telemetri alınamayan bir cihazı güvenli hale getirmek zor olduğu için bu cihazlarda gömülü bağlantı bulunacak. Bu bağlantı sayesinde cihazlar buluttaki Azure Sphere Güvenlik Hizmeti’ne de bağlanabilecek. Bu cihazların Windows ile çalışacağını düşünmüş olabilirsiniz ancak öyle değil. Microsoft ilk kez kendi Linux çekirdeğini üretecek. İşletim sistemi olarak da Linux temelli olarak geliştirilen Azure Sphere OS sunulacak.

MediaTek şu anda bu yeni mikroişlemcilerin ilk serisini üretiyor.

Kaynak: Tech Crunch

Microsoft, IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarında kullanılan mikroişlemcilere odaklanan Azure Sphere ürününü tanıttı. Azure Sphere, gitgide daha fazla eşyanın internet bağlantılı hale geldiği bu çağda, Nesnelerin İnterneti cihazlarını daha güvenli hale getirmeyi hedefleyen bir çözüm. Microsoft ayrıca ilk kez kendi Linux çekirdeğini çıkaracağını da açıkladı. MediaTek şu anda bu yeni mikroişlemcilerin ilk serisini üretiyor.Yorumunuz: