Remoto WiFi otomobilleri internete bağlıyor

İsviçreli Bright Box şirketi tarafından geliştirilen Remoto WiFi adlı cihaz otomobillere internet erişimi sağlamak için üretilmiş bir WiFi dağıtıcısı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Remoto WiFi, dünya üzerindeki neredeyse tüm otomobilleri internete bağlı hale getirebilen bir cihaz. SIM kart aracılığıyla 4G üzerinden internete bağlanmayı sağlayan cihaz sayesinde hem sürücü hem de yolcular daha keyifli ve konforlu bir yolculuk geçirebiliyor.

Microsoft’un bulut servisi Azure üzerinden çalışan sistem, kullanıcılarına internetten müzik dinleme, aracın durumunu takip etme ve konuma dayalı hizmetler gibi seçenekler sunabiliyor. Ayrıca Remoto WiFi bir modem gibi kullanılarak araçtaki herkesin internete bağlanabilmesini sağlıyor.

Cihazın üreticisi BrightBox, GSM operatörleri için cihazı kişiselleştirebiliyor. Böylece operatörler, üzerinde kendi logoları ve içinde kendi sim kartları bulunan cihazları müşterilerine sunabiliyor. Bu da operatörlerin müşteri tabanının genişlemesine ve veri satışının artırılmasına imkan veriyor.

Sensörlerle zenginleşen deneyim

Cihazın içinde bulunan termometre ile aracın sıcaklığı, akıllı telefon uygulaması üzerinden kontrol edilebiliyor. G sensörü sayesinde ise aracın ne yöne hangi hızda gittiği belirlenebiliyor. GPS sistemi sayesinde de aracın konumu yine akıllı telefon üzerinden takip edilebiliyor. Bu özellikler aracınızı bir başkasına verdiğinizde (ör: vale hizmeti) aracın nasıl ve nerede kullanıldığını takip etmenize imkan sağlıyor. Uygulama üzerinden vereceğiniz talimatla, aracınızın belirlediğiniz bölgenin dışına çıkması ya da hız sınırını aşması halinde bildirim alarak durumdan haberdar olabiliyorsunuz.

G sensörü ayrıca sürüş deneyiminizi bir oyun haline de getiriyor. Yüksek hız ve ani fren gibi durumlarda puanınızı düşüren sistem, her sürüşün ardından size puan veriyor. Kaydedilen bu puanlar akıllı telefon uygulamasından kontrol edilebiliyor. Böylece ne kadar güvenli kullanırsanız o kadar yüksek puan alabiliyorsunuz.

Remoto Wifi, SIM kart aracılığıyla otomobil içine internet bağlantısı sunarken aynı zamanda içinde bulundurduğu sensörlerden aldığı bilgileri de aracın sahibinin akıllı telefonuna iletebiliyor. Böylece araç sahibi daima aracının durumundan haberdar olabiliyor. Remoto Wifi'ın sağladığı konum, hız ve sıcaklık bilgileri, bildirimleri tetiklemek için kullanılabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği