Microsoft: “Geliştirdiğimiz yapay zeka Çinceyi en az insanlar kadar iyi çeviriyor”

Microsoft, Çince metinleri İngilizceye bir insan çevirmen kadar iyi çevirebilen bir yapay zeka geliştirdiğini açıkladı. Dilerseniz çeviri yazılımını siz de test edebilirsiniz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir çeviri sitesinde Çince bir metni çevirmeye çalıştığınızda ortaya çıkan sonuç genellikle hayal kırıklığı oluyor. Belki metnin bahsettiği konunun ne olduğunu anlayabilirsiniz ancak diller arasındaki farklılıklar, metnin detaylarını öğrenmenize engel teşkil ediyor. Ancak Microsoft bu soruna bir çözüm geliştirdiğini söylüyor. Şirketin geliştirdiği yapay zekanın Çince metinleri İngilizceye bir insan çevirmen kadar iyi çevirdiği ifade ediliyor. Çeviri yazılımını dilerseniz siz de deneyebilirsiniz.

Microsoft yapay zekayı eğitme yöntemini değiştirerek sorunun üstesinden geldiğini söylüyor. Genel olarak çeviri yazılımları istatiksel makine çevirisi yöntemi ile geliştirilirken Microsoft yeni sisteminde, insan davranışlarını daha iyi taklit eden derin yapay sinir ağını kullandı. Ekip, yapay zekanın çeviriyi tersten gerçekleştirerek kontrol ettiği çifte öğrenme sistemini kullandı.

Şirket ayrıca, insanların bir yazıyı kontrol etmek için gerçekleştirdiği tekrarlayan süreci taklit eden müzakere ağından da yararlandı. Son olarak, İngilizceden Çinceye çeviriler kullanılarak, makinenin Çinceden İngilizceye çeviride kullanabileceği örneklerin sayısı artırıldı. Yapay zeka çeviri yönünü de (soldan sağa ya da sağdan sola olacak şekilde) değiştirebiliyor. Her iki yönde de başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

Microsoft, başarılı bir çeviri yazılımı geliştirdiği iddiasını tek bir çalışmaya dayandırıyor. Haber metinlerinin çevrildiği bu çalışma oldukça kapsamlı olmasına rağmen, geliştirilen yazılımın kullanıma hazır olup olmadığı hakkında net bir fikir vermiyor. Yapay zekanın, sosyal medya paylaşımları gibi insanların imla kurallarına dikkat etmeden ve günlük bir dil kullanarak yazdıkları metinleri de çevirebilmesi için geliştirilmesi gerekiyor. Bu yöntem diğer yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesinde de kullanışlı olabilir.

Yapay zeka için çeviri özellikle zorlu bir görev çünkü çeviri yapmanın tek bir doğru yöntemi yok. Eğer yapay zeka bu görevin üstesinden gelebilirse, diğer pek çok görevi de gerçekleştirebilir.

Kaynak: Engadget

Microsoft, Çince metinleri İngilizceye çevirirken insanlar kadar kaliteli sonuçlar ortaya koyabilen bir yapay zeka geliştirdiğini açıkladı. Çeviri yazılımları genellikle istatiksel makine çevirisi yöntemiyle geliştirilirken Microsoft yeni sisteminde, insan davranışlarını daha iyi taklit eden derin yapay sinir ağını kullandı. Yapay zekanın, sosyal medya paylaşımları gibi insanların imla kurallarına dikkat etmeden ve günlük bir dil kullanarak yazdıkları metinleri de çevirebilmesi için geliştirilmesi gerekiyor. Bu yöntem diğer yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesinde de kullanışlı olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği