Massive Attack’ın albümü DNA’da ölümsüzleşecek

ETH Zürih Üniversitesi, Massive Attack’in en başarılı albümü sayılan Mezzanine’ı DNA moleküllerine yerleştirerek ölümsüzleştirecek.

Yayın tarihi:

Kategori:

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiliz trip hop grubu Massive Attack‘in Mezzanine albümü piyasaya sürüleli 20 yıl oldu. Massive Attack’in uluslararası bilinirliği açısından büyük önem taşıyan bu albüm, grubun bugüne kadarki en başarılı albümü sayılıyor. Albümün 20. yılı şerefine, ETH Zürih Üniversitesi tarafından geliştirilen bir teknoloji kullanılarak, Mezzanine DNA moleküllerine yerleştirilecek. ETH Zürih profesörlerinden Robert Grass “Bu yöntem, albümü yüzlerce ve hatta binlerce yıl koruyacak şekilde arşivlememizi sağlayacak.” diyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; CD’lerin ömrünün 30 yıl olduğu söyleniyor.

Dijitalden DNA’ya tercüme

Grass ile meslektaşı Reinhard Heckel, albümün sayısal seslerini genetik şifreye dönüştürerek işe koyuldu. CD veya hard disk’te saklanan bilgiler 0 ve 1’lerden oluşurken biyoloji, genetik bilgiyi DNA ipliğindeki dört adet yapı taşıyla saklıyor: A, C, G ve T. Araştırmacılar veri hacmini kontrol edilebilir hale getirmek için albümü 15 megabayt olacak şekilde sıkıştırdı. Şu anda ABD merkezli bir şirket, 920 bin DNA zinciri üretmek için çalışıyor. Albüm bu moleküllere aktarılacak. Zürih merkezli TurboBeads adlı şirket ise bu molekülleri 5 bin adet küçük (nanometre boyutundaki) cam kürelere aktaracak. Projenin bir veya iki ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Mezzanine’ın ‘genetik kodu’

DNA’da saklanacak olan ikinci en büyük dosya

Grass ve Heckel bu teknolojiyi üç yıl önce ETH Zürih’te geliştirip 1291 tarihli İsviçre Federal Tüzük metnini bu küçük cam kürelerden birine yerleştirmişlerdi. Amaç ise bir araştırmaya yardımcı olmaktı. Grass “Massive Attack projesinde farklı olan nokta, teknolojinin ticari şekilde kullanılıyor olması.” diyor. 15 megabayt’lık müzik albümü, DNA’da saklanacak ikinci en büyük dosya olacak. Birkaç ay önce açıklama yapan Microsoft, toplamda 200 megabayttan fazla dosyayı DNA’da depoladığını açıklamıştı.

Massive Attack albümünün 5 bin cam küresi çıplak gözle görülebilecek. Kürecikler küçük bir su şişesinde saklanacak. DNA istendiği zamanda cam kürelerden çıkarılıp müzik dosyası bilgisayarda çalınabilecek. Grass “Geleneksel veri depolama sistemleriyle karşılaştırıldığında veriyi DNA’da depolamak oldukça karmaşık ve pahalı bir seçenek oluyor. Ancak bilgiyi bir kez DNA’da depoladıktan sonra hızlı, masrafsız ve kolay şekilde milyonlarca kopya oluşturmak mümkün.” diyor.

Kaynak: ETH Zürich

Massive Attack’in Mezzanine albümünün 20. yıl dönümü ilginç bir projeyle kutlanıyor. Albüm DNA moleküllerinde saklanacak. Böylece yüzlerce ve hatta binlerce yıl korunabilecek. Projenin bir veya iki ay içinde tamamlanması bekleniyor. Proje tamamlandığında Mezzanine, bu zamana dek DNA’da saklanan ikinci en büyük dosya haline gelecek.2 yanıt

  1. Ali Güler avatarı
    Ali Güler

    Albümü bir de o mutasyona uğradıktan sonra dinlemek gerekecek şimdi. Mutant albümler fikri de ilginç olabilir.

  2. Burak Dişli avatarı
    Burak Dişli

    Evrenin en iyi 5 albümünden birine başka şekilde selam durulamazdı zaten. Güzel iş.

Yorumunuz: