Manzara ve yükseklik korkusunu bir arada sunan konut tasarımları

Bazı mimarların manzara konusundaki takıntıları, en dik yamaçlara inşa edilen evlerde kendisini gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Herkes evinin güzel bir manzarası olsun ister ama bazı mimarlar bu işi bir takıntı haline getirerek en dik uçurumların kenarına yapılar inşa ediyor. Genellikle bu yapıların bir kısmı havada duruyor ve aşağı bakınca dev bir uçurumdan başka bir şey görünmüyor.

Her yapının temelinin dümdüz olması gerekmiyor. Gittikçe gelişen inşaat teknolojileri sayesinde mimarlar yer çekimine meydan okuyan yapılar inşa edebiliyor. GilBartolome’un bir tepeye 42 derecelik açıyla inşa ettiği ejderha benzeri binasından, Masato Sekiya’nın Japonya’da bir nehrin üzerinde asılı duran sundurmalı kulübesine bu binalar genellikle takıntılı tasarımcıların en zor alanlara bina inşa etmek için yaratıcı yöntemler aramasının bir sonucu.

Bu riskli yapıların diğer örnekleri Avustralya’daki ikonik Pole House (Direk Evi) ya da Robert Bruno’nun meşhur Steel House (Çelik Evi) alışılmışın dışında tasarımları ile bulundukları bölgeye tepeden bakıyorlar. Bu iddialı binalar genelde uzun oluyor ve dik yamaçlardan sarkıyorlar. Yükseklik korkusu olan kişilerin kesinlikle bu yapılardan uzak durması gerekiyor.

Kaynak: New Atlas

Bazı mimarların manzara konusundaki takıntıları, en dik yamaçlara inşa edilen evlerde kendisini gösteriyor. Bu evler muhteşem manzaralar sunsa da bir yandan da sakinlerine yükseklik korkusu aşılıyorlar. Modern teknolojiler sayesinde, bir kısmı boşluğun üzerinde duran bu evlerde güvenle oturulabilse de camdan bakıldığında aşağıda hiçbir şey olmadığını görmek endişe verici olabilir.

1 Yorum

  • Mimarlar inşa etmez. Mühendisler inşa eder. Mimar sadece tasarımcıdır. Mühendisin hesaplamaları olmadan mimarın tasarımı hiç bir işe yaramaz. İnşa etmedeki bütün yük inşaat mühendislerinde olmasına rağmen nedense hiç adları geçmez. Bütün şöhreti mimar alır. Mühendisler yapıların gizli kahramanlarıdır.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği