Mahkeme Katy Perry’nin Dark Horse şarkısının çalıntı olduğuna karar verdi

Kaliforniya jürisi, pop şarkıcısı Katy Perry'nin Dark Horse parçasının çalıntı olduğuna karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir hafta süren duruşmanın ardından Kaliforniya jürisi, Katy Perry’nin Dark Horse parçasında telif hakkı ihlali olduğuna hükmetti.

Dava, Flame adıyla tanınan Hrıstiyan rapçi Marcus Gray tarafından açıldı. Gray, Perry’nin 2013 yılında çıkardığı hit şarkının kendi eseri Joyful Noise’a benzediğini öne sürdü.

Duruşmada hem Katy Perry hem de şarkının yazarlarından Dr. Luke, Joyful Noise’u daha önce duymadıklarını öne sürdü. Bunun üzerine Gray, şarkısının başarı yakaladığını, davalıların şarkıyı Grammy Ödülleri’nde, YouTube’da ya da şarkının milyonlarca kez oynatıldığı MySpace’te duymuş olabileceğini söyledi. Perry ve Luke, iki eser arasında önemli bir benzerlik olmadığını göstermek için tanık kürsüsüne uzman çağırdı. Duruşmada ilginç anlar yaşandı. Katy Perry, mahkeme salonunun ses sisteminde çıkan sorunlarla boğuşarak Dark Horse şarkısını söylemeye çalıştı. Dr. Luke ifade verirken mahkeme salonunun hemen dışında silah sesi duyuldu.

Telif hakkı davaları genelde duruşmaya dahi gelmeden reddedilir ya da anlaşma sağlanır. Ancak Dark Horse, son on yılda mahkemeye çıkan Blurred Lines ve Stairway to Heaven şarkılarıyla birlikte bir istisna oluşturdu. Jüri kararı, davanın Salı günü başlayacak tazminat evresiyle devam edeceği yönünde oldu.

Şarkıları kendiniz karşılaştırmak isterseniz;

Kaynak: Hollywood Reporter

Bir hafta süren duruşmanın ardından Kaliforniya jürisi, Katy Perry'nin Dark Horse parçasında telif hakkı ihlali olduğuna hükmetti. Dava, Flame adıyla tanınan Hrıstiyan rapçi Marcus Gray tarafından açıldı. Gray, Perry'nin 2013 yılında çıkardığı hit şarkının kendi eseri Joyful Noise'a benzediğini öne sürdü. Duruşmada hem Katy Perry hem de şarkının yazarlarından Dr. Luke, Joyful Noise'u daha önce duymadıklarını öne sürdü. Bunun üzerine Gray, şarkısının başarı yakaladığını, davalıların şarkıyı Grammy Ödülleri'nde, YouTube'da ya da şarkının milyonlarca kez oynatıldığı MySpace'te duymuş olabileceğini söyledi. Jüri kararı, davanın Salı günü başlayacak tazminat evresiyle devam edeceği yönünde oldu.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği