Popstar jürisi olarak yapay zeka

ReverbNation elindeki büyük veriyi inceleyen algoritması ile gelecekte başarılı olma ihtimali olan amatör sanatçıları tespit ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ReverbNation dünya üzerinde 4 milyondan fazla amatör sanatçının ayda 200 bin civarı şarkı yüklediği büyük bir müzik platformu. Daha önce Imagine Dragons ve Alabama Shakes gibi başarılı grupları müzik piyasasına kazandıran internet sitesi, 2015’ten beri uygulamada olan Connect adlı inkübasyon (kuluçka) servisiyle geleceğin süperstarlarını keşfetmeyi amaçlıyor. Milyonlarca sanatçı arasından hangisinin daha başarılı olabileceğine karar verebilmek için ise pek çok farklı verinin karşılaştırıldığı bir algoritma kullanılıyor.

ReverbNation’ın algoritması, sanatçının sahne aldığı gösterilerden e-postaların açılma oranlarına kadar pek çok farklı veriyi göz önünde bulunduruyor. Eğer bir sanatçı çok kalabalık bir yerde sahneye çıkmışsa ya da bir grup ortaya çıktığı şehirden çok farklı yerlerde dinlenmeye başlarsa bunlar sistemin radarına yakalanıyor. Bu seçilen sanatçılar ReverbNation’ın kürasyon ekibi tarafından dinleniyor ve aralarından umut vaat edenler Connect programına davet ediliyor.

Yeni yıldızlar yetişiyor

Connect dahilinde şu anda 360 sanatçı bulunuyor. ReverbNation bu sanatçılara hem kariyerleri için rehberlik ediyor hem de yapım stüdyolarıyla anlaşmalarını sağlıyor. Sanatçılardan bunun için bir para almayan program, daha sonra imzalanan kontratlardan belirli bir oranda pay alarak bir menajer gibi davranıyor. 3 yıl önce henüz 11 yaşındayken siteye şarkılarını yükleyen Sammy Brue de ReverbNation’ın ortaya çıkardığı yeteneklerden birisi. O dönemde sadece müzikle ilgilenen bir çocuk olan Brue geçtiğimiz günlerde menajerlik şirketi Red Light ile bir anlaşma imzalayarak profesyonel yaşama ilk adımını attı.

Algoritma geliştirilmeye açık ve sistemden başarılı örnekler çıkmaya başladıkça hangi verilerin daha değerli olduğu da netlik kazanacak. Yine de “Müzik insanları duygusal seviyede etkiliyor” diyen ReverbNation yöneticilerinden Sammy Perry “Verileri toplayıp ‘bu grup bir sonraki Coldplay olacak’ diyemezsiniz. Ancak verilere bakarak hangi aşamada ne gibi müdahaleler yapılması gerektiğini görebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Shazam da benzer bir yöntem kullanıyor

Büyük veri kullanarak hangi şarkıcının daha başarılı olacağını tahmin etmeye çalışan tek şirket ReverbNation değil. Popüler müzik algılama uygulaması Shazam, geçtiğimiz yıl bir konferansta sunumunu yaptığı sistemle, elindeki büyük veriyi kullanarak hangi şarkının listelerde üst sıralarda yer alacağını belirleyebildiğini göstermişti. Videoda o güne kadar çok bilinmeyen bilinmeyen bir grup olan Clean Bandit’in Rather Be adlı şarkısının nasıl birdenbire popüler olduğu görülüyor. Şarkı ilk yayınlandığı tarihte yapılan aramalar, ileride şarkının ne kadar popüler olacağını gösteriyor. Shazam’ın sunumunda ayrıca ünlü şarkıcıların aynı dönemde yayınladıkları şarkıların hangisinin daha başarılı olacağının tahmin edilebildiği görülüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=mcTPvxo8SXY

Amatörler için müzik paylaşım sitesi ReverbNation, en yetenekli sanatçıları bulmak için büyük veriyi inceleyen bir algoritma kullanıyor. Algoritmanın seçtiği yıldız adayları uzman bir ekip tarafından incelenerek Connect adlı bir sisteme çağrılıyor.Yorumunuz: