Macintosh emülatörü ile zamanda yolculuk

Internet Archive, tarayıcı üzerinden kullanılabilen emülatörler sunduktan sonra şimdi de Apple Macintosh'un ilk modellerini kullanma imkanı sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Internet Archive, konsol oyunları, oyun makineleri ve diğer ev bilgisayarları için tarayıcı üzerinden kullanılabilen emülatörler sunduktan sonra şimdi de Apple Macintosh’un ilk modellerini kullanma imkanı sunuyor. 1984’te kullanıma sunulan siyah-beyaz, fareyle kullanılan bilgisayar, ev bilgisayarı kavramını sonsuza dek değiştirmişti.

Masaüstü kavramının öncüleri olsa da, Macintosh bu kavramı kitlelerle buluşturan ilk sistem olmuştu ve 30 yıldır da bu uygulama pek çok yeni bilişim platformunda ve işletim sisteminde kullanıldı. İlk Macintosh yazılım emülatörü 1984 ve 1989 arasında kullanılan uygulamalar, oyunlar ve işletim sistemlerini içeriyor.

Günümüz bilgisayarlarının atası

Eğer orijinal Macintosh işletim sistemlerini deneyimleme fırsatınız olmadıysa, bu sistemler günümüz dünyasının sıkça kullanılan uygulamaları ile bugün bakıldığında garip ya da saçma görünebilecek tercihlerin bir kombinasyonu gibi. Ancak piyasaya çıktığı dönemde dünya çapında pek çok kişiye ilham kaynağı olan makine, bir anda önemli sayıda hayran ve takipçi kazanmıştı.

Internet Archive’da işletim sisteminin ve Macintosh’un ortaya çıkışının hikayesi de Macworld dergisinin tüm sayıları ile birlikte detaylarıyla anlatılmış. Kullanıma sunulan programların çoğu, günümüzde kullanılanların ya önceki formları ya da direkt ataları.

40 megabayt alan kaplayan 7.0.1 sistemi, geniş bir yazılım çeşitliliğine ve zengin bir 1991 MacOs deneyimine sahip. Tarihe açıklan bu 9 inçlik siyah beyaz pencereye buradan göz atabilirsiniz.

Kaynak: Internet Archive

Internet Archive, Apple Macintosh'un ilk modellerini kullanma imkanı sunuyor. İlk Macintosh yazılım emülatörü 1984 ve 1989 arasında kullanılan uygulamalar, oyunlar ve işletim sistemlerini içeriyor. Internet Archive'da işletim sisteminin ve Macintosh'un ortaya çıkışının hikayesi de Macworld dergisinin tüm sayıları ile birlikte detaylarıyla anlatılmış. Kullanıma sunulan programların çoğu, günümüzde kullanılanların ya önceki formları ya da direkt ataları.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği