Retro oyun keyfi için alternatifler

Eskiden yaygın olarak oynanan video oyunları zamanla unutuldu ancak günümüzde, geçmişin düşük çözünürlüklü oyunlarına rağbet git gide artıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

80’ler ve 90’larda video oyunları ile tanışan herkes günümüzde o günlere dair bir özlem duyuyor. Bu özlemi gidermek için, o dönemlerin oyun makinelerinin yeni versiyonları üretilerek nostalji severlerin hizmetine sunuluyor. Örneğin içinde 50 bin oyun bulunan Nu-Gen oyun makinesi, tüm hevesinizi alabileceğiniz bir cihaz. Ancak 4,495 sterlinlik (yaklaşık 17 bin 220 TL) fiyatı her keseye uygun değil.

Nintendo ve Sega‘nın piyasaya sürmeyi planladığı yeni mini konsollar ise 60-65 dolarlık (175-190 lira)  fiyat aralığıyla çok daha makul tercihler olarak görünüyor. Ama eski konsolların keyfini yaşamak için bu kadar para harcamanıza da gerek yok. ThinkGeek tarafından geliştirilen 14 santimlik Retro Arcade Machine X sadece 25 dolar (73 lira) ve içinde pek çok farklı türde toplam 300 oyun bulunuyor.

Mini konsollar bütçe dostu

2,5 inçlik renkli ekranı, 16-bit grafikleri, 4 yönlü kontrol çubuğu ve ışıklı A ve B butonları ve arkasındaki hoparlörü ile Retro Arcade Machine X eski oyun keyfini yaşamak için ideal.

Tiny Arcade adlı bir girişim de benzer bir proje için bir Kickstarter kampanyası gerçekleştirmişti. Kampanyayı başarıyla tamamlayan firma Mayıs ayından itibaren ürünleri göndermeye başladı. Dilerseniz bu ürünün bir ‘kendin-yap’ modelini 60 dolara ya da kullanıma hazır modelini 75 dolara satın alabilirsiniz. 3D yazıcıyla üretilmiş daha kaliteli model ise 150 dolardan satılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=PBpKslFX6b0

Bu iki ürün arasındaki en büyük farklar ise ThinkGeek’in ürününün pil gerektirmesi ve oyunlarının sabit olması. Tiny Arcade’in ürettiği cihaz ise yeniden şarj edilebiliyor ve USB ya da microSD ile içine yeni oyunlar yüklenebiliyor. Ayrıca Tiny Arcade’in kenarlarına dilediğiniz çıkartmaları yapıştırıp tam bir retro oyun keyfi yaşayabiliyorsunuz.

Eski oyunları oynamak için bir başka yöntem de The Internet Archive tarafından oluşturulan ve içinde 10 binin üzerinde Amiga oyun ve programı bulunan arşivdi. Ancak arşive erişim şu anda kaldırılmış gibi görünüyor. Tarayıcı üzerinden ya da emülatörlerle oynanabilen eski oyunlar, bu keyif için yatırım yapacak kadar hevesli olmayanlar için uygun bir seçenekti. Arşivin tekrar ne zaman kullanıma açılacağı belli değil.

The Internet Archive’da bulunan diğer eski oyunları tarayıcı üzerinden oynamak ise hala mümkün.

Kaynak: Maxim

Bir zamanlar kasetli konsollarla ya da oyun salonlarındaki jetonlu cihazlarla oynanan oyunlara özlem duyan milyonlarca kişi var. Bu oyun severlere yönelik olarak üretilen cihazlar 75 liradan başlayan ve 17 bin liraya kadar ulaşan fiyatlarla satışa sunuluyor. Dilerseniz içinde 50 bin oyun bulunan bir oyun makinesini evinizin baş köşesine yerleştirebilir, dilerseniz avcunuzun içinde 300 oyunluk bir mini konsol taşıyabilirsiniz. Para harcamak istemeyenler ise bu oyunları tarayıcı üzerinden de oynayabilir.

3 Yorum

  • Amirim rasberry pi sahibisi iseniz retro pie kurarak neredeyse tüm eski konsolları emüle edebilirsiniz https://retropie.org.uk/ benim gibi Amiga hayranı iseniz size bir Amiga 500 hediye edebilirim. Gotek Floopy emulatör ile eski günlere dönebilirsiniz. :)

    • Retro Pie’ı ara sıra kullanıyorum. Gotek Floppy Emulator’dan ise hiç haberim yoktu. Kendime ait bir Amiga 500’üm var fakat bunu gördükten sonra şimdi disket arşivimdeki kişisel dosya ve çalışmaları USB’lere nasıl aktarabilirim gibi bir derde düştüm :)
      Bilgilendirme için ÇOK teşekkürler, kurcalayacağm.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği