Apple Lisa OS’un kaynak kodlarını 2018 yılında halka açacak

Apple’ın Lisa işletim sistemini kullanmak isterseniz önümüzdeki yıl kaynak kodları ile beraber sistemi deneyebilirsiniz...

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın Lisa işletim sistemini kullanmak isterseniz önümüzdeki yıl kaynak kodlarıyla beraber sistemi deneyebilirsiniz. ‘Bilgisayar Tarihi Müzesi’ Müdürü Al Kossow yaptığı açıklama ile Apple’ın ilk grafik arayüzlü işletim sistemi ‘Lisa’ için Apple ile beraber çalışıldığını ve incelemelerden sonra 2018 yılında kaynak kodlarının halkın kullanımına açılacağını belirtti.

Orijinal ‘Lisa Computer‘ adını Steve Jobs’un en büyük kızından alıyor. 1983 yılında kullanıma sunulan ürün büyük bir fiyasko olmuştu. Bu durumun en büyük nedeniyse cihazın birçok kullanıcı için alınamayacak fiyatta -yaklaşık 10 bin Dolar- oluşuydu. Her ne kadar pahalı bir cihaz olsa da işletim sistemiyle macOS işletim sisteminin atası olarak kabul ediliyor.

Steve Jobs’un belirttiğine göre, Jobs ‘Xerox PARC’ ziyareti sırasında görsel arayüzü ve fare desteğini gördü ve bunları ‘Lisa’ modeline ekledi. Lisa modeli piyasaya sürüldüğü dönemde pek fazla popüler olmamasına rağmen günümüz görsel arayüzlü işletim sistemleri için bir taslak olmuştu. Lisa işletim sistemini çalıştıran birçok emülatör -bilgisayar ortamında başka bir bilgisayar ortamını taklit eden yazılım- bulunmasına rağmen meraklıları için sistemin kaynak kodlarına ulaşmak büyük anlam ifade ediyor.

Kaynak: ArsTechnica

Apple’ın Lisa işletim sistemini kullanmak isterseniz önümüzdeki yıl kaynak kodları ile beraber sistemi deneyebilirsiniz. ‘Bilgisayar Tarihi Müzesi’ müdürü Al Kossow yaptığı açıklama ile Apple’ın ilk grafik arayüzlü işletim sistemi ‘Lisa’ için Apple ile beraber çalışıldığını ve incelemelerden sonra 2018 yılında kaynak kodlarının halkın kullanımına açılacağını belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği