Lumii ile evde hologram üretebilirsiniz

Bir grup MIT araştırmacısı tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde, sıradan yazıcılar kullanılarak yazdırılan görseller hologram olarak kullanılabiliyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ürünlerin orijinalliğini kanıtlamak için kullanılan ya da kağıt paralara yerleştirilen 3 boyutlu hologramları üretmek hem çok karmaşık hem de çok maliyetli. Bu yüzden taklit edilmeleri de çok zor. Ancak MIT’den bir grup araştırmacı, ev ve ofis tipi ‘inkjet‘ (mürekkep püskürtmeli) yazıcılar kullanılarak yazdırılabilen yeni bir 3 boyutlu hologram çeşidi üretti.

Normalde sadece tek bir açıdan bakınca görülebilen 2 boyutlu hareket efektini yaratmak yerine, Lumii’nin ürettiği hologramlar her yönden bakıldığında 3 boyutlu ıraklık açısı (parallax) etkisini oluşturabiliyor.

Görsel katmanlara ayrılıyor

Ekibin MIT’de yaptığı çalışmaların üzerine şirketin geliştirdiği özel görsel işleme algoritması ile 3 boyutlu bir model birden fazla katmana ayrıştırılıyor. Daha sonra her bir katman yazıcıdan ayrı ayrı çıkartılıyor. Bu katmanlar aralarında küçük bir boşluk kalacak şekilde üst üste yerleştirildiğinde, inandırıcı bir 3 boyutlu etki yaratıyor ve görselin farklı açılardan izlenebilmesine olanak tanıyor.

Karmaşık modelleme yazılımlarını kullanmayı bilmeyen kullanıcılar, görselleri 3 boyutlu hale getiren akıllı telefon uygulamalarını kullanarak yazıcıdan çıkartılacak görselleri oluşturabiliyor.

Bu şekilde üretilen görsellerin gerçekten hologram halinde görülebilmesi için arkadan aydınlatılması gerekiyor. Lumii‘nin üreticileri, ışıklı reklam panolarının bu teknoloji için ideal alanlar olduğunu düşünüyor. Yakında çevrenizdeki reklam panolarından üzerinize atlayacakmış gibi reklamlar görürseniz paniğe kapılmayın.

Kaynak: Gizmodo

MIT araştırmacılarının geliştirdiği Lumii teknolojisi, 3 boyutlu bir görselin farklı katmanlara ayrılması ve bu katmanların ev tipi bir yazıcıdan yazdırılması ile kullanılabiliyor. Bu teknikle çok düşük maliyetle hologram üretmek mümkün. Üstelik klasik yöntemle sadece belirli bir açıdan görülebilen 3 boyut etkisi, bu yöntemle her noktadan görülebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği