Dünyanın en ince 3D hologramı

RMIT Üniversitesinden bir ekip, hem yapması kolay olan hem de görülmesi için üç boyutlu gözlüklere ihtiyaç duymayan bir nano-hologram geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Etkileşimli üç boyutlu hologramlar bilim kurgunun temel taşlarından birisi ancak bilimciler bugüne dek modern elektronik cihazlarla çalışabilecek kadar ince hologramlar geliştirememişti. RMIT Üniversitesinden Prof. Min Gu’nun önderliğindeki bir ekip, hem yapması kolay olan hem de görülmesi için üç boyutlu gözlüklere ihtiyaç duymayan bir nano-hologram geliştirdi. Üstelik bu hologram insan saçından bin kat daha ince.

Gu, “Sıradan bilgisayar tabanlı hologramlar elektronik cihazlar için çok büyük ancak birim ultra ince hologramımızı bu boyut bariyerlerinin üstesinden geliyor. Nano-hologramımız basit ve hızlı direkt lazer yazım sistemiyle geliştirildiği için geniş ölçekli kullanımlar ve toplu üretim için de uygun.” diyor.

“Holografiyi günlük elektronik cihazlara yerleştirmek ekran boyutunu önemsiz bir detay haline getirecek.” diyen Gu “Cihazdan çıkan üç boyutlu bir hologram normalde telefona ya da akıllı saate sığmayan verileri düzgün bir şekilde gösterebilir. Tıbbi teşhislerden eğitime, veri depolamadan savunma sanayisine ve siber güvenliğe kadar üç boyutlu holografi pek çok endüstride devrim yaratma potansiyeline sahip.” şeklinde konuştu.

Kuantum malzeme kullanıldı

Sıradan hologramlar ışığın fazlarını düzenleyerek üç boyutlu derinlik ilüzyonu yaratıyor. Ancak yeterli faz değişimlerini yaratmak için bu hologramların optik dalga boylarının kalınlığında üretilmesi gerekiyor. RMIT araştırma ekibi ise Pekin Teknoloji Enstitüsü (BIT) ile birlikte çalışarak, bu kalınlık sınırını 25 nanometrelik bir hologramla kırdı. Hologram, düşük kırılımsal endeksi yüzey katmanında tutan ancak ultra yüksek kırılımsal endeksi gövdesinde barındıran yeni bir kuantum malzeme olan, topolojik yalıtkan malzeme üzerine geliştirildi.

Topolojik yalıtkan ince film asıl optik yansıma boşluğu görevi görüyor böylece holografik görüntü oluşturulması için faz değişimleri iyileştirilebiliyor.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Zengji Yue “Bu araştırmanın bir sonraki aşaması, LCD ekran üzerine yerleştirilerek üç boyutlu holografik görüntü elde etme imkanı sunan katı ve ince bir film tabakası geliştirmek olacak. Bu da nano-hologramımızın piksel boyutunu 10 kat küçültmemiz gerektiği anlamına geliyor. Ancak bunun da ötesinde asıl hedefimiz esnek ve elastik ince filmler geliştirerek hologram teknolojisini çok daha farklı alanlarda kullanılabilir kılmak.” şeklinde konuştu.

Kaynak: RMIT Üniversitesi

Avustralyalı ve Çinli araştırmacıların ortak çalışmasıyla dünyanın en ince hologramı geliştirildi. Bu gelişme, gelecekte günlük elektronik cihazların ekranında da hologram teknolojisinin kullanılabilmesine giden yolu aralıyor. Araştırmacılar hologramın boyutunu küçültebilmek için topolojik yalıtkan malzeme adı verilen yeni bir kuantum malzemeden yararlandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği