Loreal kozmetiğe teknolojiyi getiriyor

Ünlü kozmetik şirketi Loreal, makyajı daha kolay hale getirmek ve güzellik endüstrisini geliştirmek isteyen girişimlere kuluçka merkezinde destek oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ten rengine uygun fondöteni bulamamak, makyaj yaparken en çok karşılaşılan problemlerden birisi. İşte bunun için ten renginizi belirleyen ve sizin için mükemmel tonu oluşturan bir makyaj uygulaması geliştirildi. Bu sayede fondöten karışımları yapmak ya da iki ton arasında kararsız kalmak gibi sorunlar yaşamayacaksınız.

Cilde göre fondöten

Silikon Vadisi’nden şirketlerle çalışan L’Oréal, makyajı daha kolay hale getirmek ve güzellik endüstrisinin kalitesini artırmak için çalışan girişimlere ev sahipliği yapacak bir kuluçka merkezi oluşturdu. Guive Balooch tarafından geliştirilen kuluçka merkezinin ilk ürünlerinden birisi: Lancôme’un, Le Teint Particulier adlı ürünü. Le Teint Particulier, cildinizi analiz ederek teninize en uygun fondöteni oluşturuyor.

Sistem şu şekilde işliyor: Ten renginizin doğru şekilde belirlenebilmesi için yüzünüzü optik tarayıcılı bir cihaza yakın bir şekilde yerleştiriyorsunuz. Optik tarayıcı cildinizi analiz ediyor. Sonrasında ise çil, leke, saç, göz rengi ya da doğum lekesi gibi etkenleri göz önünde bulunduran karmaşık bir algoritma sayesinde size en uygun renk belirleniyor. Daha sonra cihaz, Bluetooth aracılığıyla pigment makinesine bir mesaj gönderiyor. Pigment makinesi de renkleri karıştırarak bir fondöten şişesine boşaltıyor. Siz de bu fondöteni kasadan satın alıyorsunuz.

Bu sistem 2017 ilkbaharından itibaren bazı mağazalarda kullanıma sunulacak.

Sanal ortamda makyaj denemesi

L’Oréal’in kuluçka merkezinden çıkan bir diğer ürün ise makyajınızı sanal ortamda denemenize imkan veriyor. Bu özelliğe erişmek için L’Oréal Paris Makeup Genius uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Uygulama akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak videonuzu çekiyor. Siz de gerçek zamanlı olarak izleyerek farklı farlar, fondötenler ya da rujlar deneyebiliyorsunuz.

Bu örnek, artırılmış gerçekliğin güzellik endüstrisinde yer edineceği alanlardan sadece birisi. Dünyanın en büyük sektörlerinden birisi olan kozmetik endüstrisinin şimdiye dek teknolojiyle çok fazla haşır neşir olmaması ilginç. 2017’nin başında bu sektörün dünya çapında 265 milyar dolarlık bir değere ulaşacağı öngörülüyor. Teknolojinin de dahil olmasıyla bu rakamın hızla artacağını tahmin etmek zor değili. L’Oréal bu alana erken adım atarak, teknolojiyle henüz yeterince tanışmamış bir endüstriye teknolojiyi getiriyor.

Kaynak: PSFK

L’Oréal'in Silikon Vadisi'nde oluşturduğu kuluçka merkezinden çıkan ürünler kozmetik sektörünü teknoloji ile buluşturuyor. Bu ürünler arasında Lancome'un kişinin tenine uygun fondöteni seçebilen algoritması ve  L’Oréal Paris Makeup Genius uygulamasına gelen, artırılmış gerçeklikle makyaj deneme uygulaması dikkat çekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği