Linux 25 yaşında

Dünyanın en büyük açık kaynaklı işletim sistemi Linux, 25 Ağustos tarihinde kullanıma girişinin 25. yıl dönümünü kutlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Linux işletim sistemi çekirdeği bu ay 25 yaşına giriyor. 25 ağustos 1991’de Linus Torvalds tarafından “Bu sadece bir hobi, [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]büyük ve profesyonel bir şey olmayacak” diye yayınlanan Linux bugün internet altyapısının büyük bir bölümünü oluşturuyor[/inlinetweet] ve kurumsal veri merkezlerini, web sitelerini, borsaları, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Android’i ve neredeyse dünyadaki tüm süperbilgisayarları çalıştırıyor.

Günlük kullanımda Windows ve MacOS’un popülaritesine ulaşamamış olsa da milyonlarca kişisel bilgisayarda da Linux tabanlı işletim sistemlerinin kullanıldığını belirtmek gerek.

Gönüllü geliştirici oranı yüzde 7,7

25 yıl önce, tamamen gönüllü geliştiriciler tarafından geliştirilen sistem zamanla o kadar büyüdü ki artık ücretsiz geliştiricilerin oranı sadece yüzde 7,7. Yıllar boyunca yavaş yavaş düşüşe geçen bu rakam 2012’de yüzde 14,6, 2013’te yüzde 13,6 ve 2014’te yüzde 11,8’di. Bunun en önemli sebebi ise, gelişen yazılım sektörü ile birlikte, Linux’a yama hazırlayabilecek kadar yazılım bilgisi olan kişilerin kurumsal şirketler tarafından işe alınmaya başlanması.

Sistemin kurucusu Torvalds, sistemi geliştirmekten ziyade, sunulan değişiklikleri gözden geçirme görevini üstleniyor. Torvalds resmi olarak Linux Foundation çalışanı olarak görünüyor. İşletim sisteminin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışan bu kurum, Intel, Red Hat, Samsung, IBM gibi kuruluşlardan gelen katkılarla çalışmalarını sürdürüyor.

linux-companies

Kurum, sistemi geliştiren kullanıcıların yüzde 80’inden fazlasına düzenli olarak ödeme yapıyor. Öte yandan 2014 Aralık ayından bu yana kullanıma sunulan 9 adet yeni versiyonda emeği bulunan geliştiricilerin yaklaşık üçte biri, her yeni versiyona sadece bir yama ile katkıda bulundu. Ancak bazı kullanıcılar yüzlerce yeni yama geliştirdi:

linux-developers

Yeni sürümlerin adı tamamen keyfi

Yeni sürümlere verilen rakamlar konusunda ise herhangi bir formül izlenmiyor. 2015 Nisan ayında sürümün 3.19’dan 4’e geçmesinin en önemli sebebi rakamları saymanın zorlaşması. Raporda Linus Torvalds’ın sürüm sayısını gösterecek parmağı kalmadığı için rakamın değiştirildiği söyleniyor. Yapılan her değişiklik yeterince büyük olduğu için her yeni sürüme yeni bir rakam atamak zorlaşıyor. Linux’un en son çıkan sürümü 4.7. Bir sonraki sürümün adının ne olacağını bilmek için ise Linus Torvalds olmak gerekiyor.

Kaynak: Ars Technica

1991 yılında ilk kez kullanıma sunulan Linux işletim sistemi çekirdeği o dönemden bu yana oldukça büyük değişiklikler geçirdi ve dünyanın en popüler açık kaynaklı işletim sistemi haline geldi. Önümüzdeki günlerde kuruluşunun 25. yıl dönümünü kutlayacak olan işletim sistemi, Linus Torvalds'ın bir hobisi olarak çıktığı yolda bugün pek çok kurumun faaliyetlerini sürdürmesi için çok önemli bir rol oynuyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği