Line halka arz ediliyor

2016’nın en büyük halka arz işlemi bu hafta Japon mesajlaşma uygulaması Line’ın 1,15 milyar dolarlık hamlesi ile gerçekleşti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japonya ve diğer Asya ülkelerindeki aylık 200 milyonun üzerinde aktif kullanıcısıyla mesajlaşma sektörünün önemli güçlerinden biri olan Line halka arz ediliyor. Pazartesi günü açıklama yapan Japon şirketi toplam 35 milyon adet hissenin tanesi 32,84 dolardan satışa sunulacağını açıkladı. Böylece arz edilen hisselerin toplamı 1,15 milyar doları buluyor. Hisseler perşembe günü New York’ta Cuma günü de Tokyo’da satışa sunuldu. Halka arz işleminde Line yaklaşık 7 milyar dolardan değerlendirildi.

Bu yıl çok az teknoloji şirketinin halka arz yaptığı için Line gibi bir şirketin bu hamlesi yılın en büyük halka arzı olarak öne çıkıyor. Daha önceden de halka arzı düşünen Line, piyasalardaki çalkantı ve Britanya’nın AB’den ayrılması kararlarının üzerine bu işlemi ertelemişti.

Farklı gelir kaynakları bulunuyor

Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami felaketinden sonra insanların iletişim kurması için kullanıma sunulan Line, emoji benzeri animasyonlu çıkartmaları ile öne çıkıyor. Bu çıkartmalar için Disney gibi büyük şirketlerle anlaşma yapan Line genellikle bir çıkartma setini 1 ya da 2 dolardan satıyor.Ayrıca küçük oyunlar ve reklamlardan para kazanan şirket geçtiğimiz yılı 1 milyar dolarlık ciro ile kapattı. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 40 daha fazla.

-1x-1

Yine de Line’ın büyümesi diğer mesajlaşma servisleri ile karşılaştırıldığında yeterli görülmüyor. Facebook, Twitter ve WeChat gibi rakipleri ile karşılaştırıldığında Line’ın büyüme hızının beklenen seviyeye ulaşmadığı görülüyor. Bu rakamlar şirketin 2014’te yaptığı halka arz işlemine göre şu anda yüzde 40 daha düşük bir değerden alıcı bulmasına sebep oluyor.

Line-global-

Diğer büyük pazarlarla karşılaştırıldığında Line’ın Japonya dışında pek etkili olamadığı görülüyor. Japonya’da elde edeceği maksimum kullanıcı sayısına yaklaştıkça büyüme rakamlarının azaldığı görülen şirketin yurt dışında büyüme sağlayabilmek adına ciddi atılımlar yapması gerekiyor. Line’ın rakiplerine göre en büyük avantajı olarak farklı gelir kaynakları yaratabilmiş olması görülüyor.

Line-growth-solo revenue-breakdown

ba817543

Japon mesajlaşma uygulaması Line, New York ve Tokyo borsalarında toplam 35 milyon adet hissesini tanesi 32,84 dolardan satışa sundu. Yavaş geçen 2016’nın en büyük halka arzı olan bu hamle piyasaların çalkantılı durumu sebebiyle gecikmişti. Japonya dışında fazla etkinliği bulunmayan ve yurt dışında büyümeye odaklanması gereken Line, pek çok farklı gelir yöntemi ile öne çıkıyor.Yorumunuz: