Lightform her nesneyi bir ekrana dönüştürüyor

Lightform adlı yeni bir cihaz, projektörler ve akıllı haritalama teknolojisi kullanarak oturma odalarımızı birer ekrana dönüştürmek istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un heyecan verici IllumiRoom konseptinin ardındaki araştırmacılar ve Box adlı projeksiyon sanat performansı ekibi, izdüşüm gönderimini (projection mapping) evlerimize getirmek için çalışıyor. Lightform adlı yeni bir cihaz, projektörler ve akıllı haritalama teknolojisi kullanarak oturma odalarımızı birer ekrana dönüştürmek istiyor. Microsoft IllumiRoom’un araştırma yöneticisi Brett Jones’un da kurucuları arasında bulunduğu Lightform, HDMI kablosu aracılığıyla tüm projektörlere bağlanabilen küçük bir bilgisayar.

Lightform, içinde bulunan işlemci ve yüksek çözünürlüklü kamera ile odayı tarayarak nesnelerin konumunu algılıyor ve üzerilerine görüntü yansıtıyor. Yani odada üzerine bir şey yansıtılabilecek tüm yüzeyleri birer ekrana çeviriyor. İzdüşüm gönderiminin bir türü olan bu yöntem, daha önce kliplerde, ışık gösterilerinde ve reklamlarda da kullanılmıştı. Bu teknolojinin en ilginç kullanımı ise, Microsoft’un IllumiRoom konseptinin Xbox için bir projektör olarak kullanılması ve oyunları, televizyonun etrafındaki nesnelerin üzerine doğru genişletmesi.

https://youtu.be/8Wq9kSlsHdQ

Yazın piyasaya çıkıyor

Microsoft’un konsepti , araştırma laboratuvarlarının dışında hiç kullanılmadı ancak IllumiRoom ve RoomAlive’da görev alan araştırmacılar yine de bu teknolojiyi hayata geçirmek istedi. Lightform’un kurucularından Raj Sodhi, şirketin cihazı bu yaz satışa sunmayı planladığını söylüyor. Sodhi, Lightform’un ileride yılbaşı ağacı gibi şekilleri algılayıp kullanıcıların ağaçların üzerine süslemeler yansıtmasını sağlayacağını söylüyor. Lightform’da ayrıca eski Adobe, HP ve Google çalışanları da görev alıyor.

Lightform’un kullanım alanları sınırsız denebilir. Cihazı nesnelere fazladan bilgi ya da animasyon eklemek için veya bir duvara sanat eseri yansıtmak için kullanabilirsiniz. Donanım yazın, henüz belirlenmeyen bir fiyatla, satışa sunulurken Lightform’un geleceğini, geliştiricilerin bu cihaz için hazırladığı uygulamalar ve deneyimler belirleyecek. IllumiRoom bu anlamda heyecan verici bir deney görevi görüyor ancak Lightform’un başarılı olması için izdüşüm gönderiminin günlük yaşamımızda bilgisayar oyunları dışında ne gibi işlevleri olabileceğini görmemiz gerekiyor.

Kaynak: The Verge

Microsoft’un heyecan verici IllumiRoom konseptinin ardındaki araştırmacılar ve Box adlı projeksiyon sanat performansı ekibi, izdüşüm gönderimini (projection mapping) evlerimize getirmek için çalışıyor. Lightform adlı yeni bir cihaz, projektörler ve akıllı haritalama teknolojisi kullanarak oturma odalarımızı birer ekrana dönüştürmek istiyor. Microsoft IllumiRoom’un araştırma yöneticisi Brett Jones’un da kurucuları arasında bulunduğu Lightform, HDMI kablosu aracılığıyla tüm projektörlere bağlanabilen küçük bir bilgisayar. Lightform, içinde bulunan işlemci ve yüksek çözünürlüklü kamera ile odayı tarayarak nesnelerin konumunu algılıyor ve üzerlerine görüntü yansıtıyor. Yani odada üzerine bir şey yansıtılabilecek tüm yüzeyleri birer ekrana çeviriyor. İzdüşüm gönderiminin bir türü olan bu yöntem, daha önce kliplerde, ışık gösterilerinde ve reklamlarda da kullanılmıştı.Bir yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Lightform, nesnelerin simyası.

Yorumunuz: