Kuzey Kore’de barışın bedeli 2 trilyon Dolar

Eurizon SLJ Capital araştırmacıları Stephen Jen ve Joana Freire'e göre Kore yarımadasında barışı sağlamanın bedeli yaklaşık 2 trilyon Dolar.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kore yarımadasında barışı sağlamanın bedeli nedir? Eurizon SLJ Capital araştırmacıları Stephen Jen ve Joana Freire’e göre bu rakam yaklaşık 2 trilyon Dolar. Nükleer enerjiden arındırılmış Kuzey Kore’nin ekonomik olarak ayakta kalabilmesi için böyle bir yatırıma ihtiyaç var. Bu rakamı hesaplamak için Doğu Almanya ve Batı Almanya’nın birleştiği dönemde yapılan harcamalar önemli bir örnek olarak önümüzde duruyor. O dönemde iki ülkenin birleşmesi toplamda 1,2 trilyon Avro’nun üzerinde bir rakama malolmuştu. Bugünün kuruyla bu rakam 1,7 trilyon Avro’yu bulabilir.

Nüfus bakımından Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye oranı, Doğu Almanya’nın Batı Almanya’ya oranından çok daha fazla. Ayrıca Kuzey Kore, Doğu Almanya’ya göre çok daha geri kalmış durumda. Almanya birleştiğinde Doğu Almanya’nın sağlam bir endüstriyel taban bulunuyordu. Kuzey Kore’den nükleer silahları alırsanız geriye çok az şey kalıyor. Böyle bir hamle için Kim Jong Un, diğer ülkelerden ciddi bir maddi destek talep edebilir. Bu talebin, 10 yıl içerisinde 2 trilyon Dolar’a ulaşabileceği düşünülüyor.

Masraflar paylaşılabilir

Birleşme durumunda bu bedel ABD, Çin, Japonya ve Güney Kore tarafından karşılanabilir. Buna göre 10 yıl içinde ABD gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 1,7’sini Çin yüzde 1,6’sını, Japonya yüzde 7,3’ünü Güney Kore de yüzde 18,3’ünü Kuzey Kore’yi kalkındırmak için harcarsa, birleşme işlemi nispeten sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir.

Tabii ki bu analiz Kore yarımadasındaki iki ülkenin birleştiği bir senaryoyu baz alıyor. Eğer birleşme gerçekleşmezse, Güney’den bağımsız bir Kuzey Kore’yi ayakta tutmak çok daha zor olabilir.

Küresel piyasalara etkisi

Ayrıca birleşme ile birlikte jeopolitik riskler azalacağı için hazine bonoları ve Japon Yeni gibi güvenli yatırım araçlarında değer kaybı olacaktır. Öte yandan Güney Kore hisse senetleri değer kazanacaktır. Ayrıca merkez bankasının faizleri artırmasının önündeki engellerden biri de kalkmış olacaktır. Tüm bunların neticesinde ABD’de enflasyonun yükselmesi, faiz oranlarının artması ve küresel olarak hisse senetlerinde düşüş yaşanması beklenebilir. Gelişen pazarların ve Dolar’a olan desteğin azalması da muhtemel diğer sonuçlar olarak listeleniyor.

Jen ve Freire “Nükleerden arındırılmış ancak devamlı olarak geri kalmış bir Kuzey Kore’de uzun süreli barış sağlamak mümkün olmayacaktır. Bu yüzden nükleersizleştirme işleminin ardından Kuzey Kore’yi kalkındırmanın bir bedeli olacaktır.” diyor.

Kaynak: Fortune

Kore yarımadasında barışı sağlamanın bedeli nedir? Eurizon SLJ Capital araştırmacıları Stephen Jen ve Joana Freire'e göre bu rakam yaklaşık 2 trilyon Dolar. Nükleer enerjiden arındırılmış Kuzey Kore'nin ekonomik olarak ayakta kalabilmesi için böyle bir yatırıma ihtiyaç var. Bu rakamı hesaplamak için Doğu Almanya ve Batı Almanya'nın birleştiği dönemde yapılan harcamalar önemli bir örnek olarak önümüzde duruyor. O dönemde iki ülkenin birleşmesi toplamda 1,2 trilyon Avro'nun üzerinde bir rakama malolmuştu. Bugünün kuruyla bu rakam 1,7 trilyon Avro'yu bulabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği