Kültür hırsızlığına tepki olarak kurulan geleneksel moda evi

Dior, Romanya'nın Bihor bölgesinin geleneksel kıyafetlerini kendi ürünleri olarak tanıttı. Bihorlu zanaatkarlar da kendi moda şirketlerini kurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Moda markaları sık sık diğer markaların ya da sanatçıların modellerini utanmadan kopyaladıkları için ya da yerel kültürlerin ögelerini ‘ödünç aldıkları’ için eleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl Dior’un sonbahar öncesi koleksiyonu tanıtıldığında insanlar bazı kıyafetlerin çok tanıdık geldiğini fark etti. Dior’un kendi ürünü olarak tanıttığı yeleğin, Romanya’nın Bihor adlı küçük bir bölgesinde yapılan yelekleri taklit ettiğini anlamak uzun sürmedi.

Ünlü moda markası bu kabanı 30 bin Avro’ya satıyor. Ancak elde edilen gelirlerden Bihor’a hiç pay verilmiyor. Çünkü Dior bu ürün için herhangi bir kaynaktan ilham aldığını kabul etmedi.

Bihor Couture doğdu

Tüm bu süreç kültürel sahiplenmeye yönelik zekice bir mücadelenin başlangıcı oldu. Romanyalı moda dergisi Beau Monde problemi çözmek adına, Bihorlu zanaatkarlar ve tasarımcılarla birlikte yeni bir moda şirketi kurdu. Bihor Couture adı verilen şirket, moda meraklılarının otantik geleneksel Bihor kıyafetlerini çok daha ucuz bir fiyata, direkt olarak yerel zanaatkarlardan satın almasını sağlıyor. Dior 70 yıllık köklü bir şirket olabilir ancak yeni rakibi Bihorlu zanaatkarlar yüz yıllardır bu işi yapıyor.

Sosyal medyanın tepkisi

Sosyal medyada da bazı kullanıcılar Dior’un uygulamasına tepki gösterdi. Kimileri “Bizi mağarada mı yaşıyor zannediyorlar? Hiç öğrenmeyeceğimizi mi düşünüyorlardı.” diyerek Dior’a tepkisini ifade ederken kimileri de büyük markaların yerel kültürleri alıp kendi ürünü gibi satmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Belki büyük şirketler geçmişte böyle bir şey yaptıklarında fark edilmeyeceklerini düşünüyorlardı. Ancak internet çağında böyle aleni bir şekilde başkasının kültürünü sahiplenip hiç tepki görmeden sıyrılmak mümkün değil.

Kaynak: Bored Panda

Geçtiğimiz yıl Dior'un sonbahar öncesi koleksiyonu tanıtıldığında insanlar bazı kıyafetlerin çok tanıdık geldiğini fark etti. Dior'un kendi ürünü olarak tanıttığı yeleğin, Romanya'nın Bihor adlı küçük bir bölgesinde yapılan yelekleri taklit ettiğini anlamak uzun sürmedi. Ünlü moda markası bu kabanı 30 bin Avro'ya satıyor. Romanyalı moda dergisi Beau Monde problemi çözmek adına, Bihorlu zanaatkarlar ve tasarımcılarla birlikte yeni bir moda şirketi kurdu. Bihor Couture adı verilen şirket, moda meraklılarının otantik geleneksel Bihor kıyafetlerini çok daha ucuz bir fiyata, direkt olarak yerel zanaatkarlardan satın almasını sağlıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği