Küba’da telefonlara internet bağlantısı geliyor

Küba'da 2018'in sonuna kadar ülke çapında mobil internet sunulması hedefleniyor. Bazı kullanıcılar bugünden itibaren mobil internet kullanabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Küba sonunda vatandaşlarına mobil internet vermeye başladı. 11,5 milyonluk komünist Karayip ülkesi, 2018’in sonuna kadar bu hizmetin ülke çapında sunulmasını hedefliyor. Böylece ülkede yaklaşık 5 milyon kişinin yıl sonunda internete erişebiliyor olacağı düşünülüyor.

Ülkede internet kolay bulunmuyor

Küba geçmişte, ülkedeki internet erişimini kısıtlamasıyla biliniyor. Reuters’a göre 2013’e kadar ülkeden internete girmenin tek yolu, uluslararası misafirleri için internet bağlantısı sunan otellere gitmekti. Oldukça yavaş olan bu internet hizmeti için vatandaşların saatlik 2 Dolar ödemesi gerekiyordu.

Yakın zamanda devlet 400 farklı noktadan kablosuz internet hizmeti sunmaya başladı. Ayrıca ülkede bir çok internet kafe açıldı. Bazı insanlar evlerine de internet bağlatmayı başardı ancak bu hizmet için para ödemek isteyen bir çok vatandaşa beklemesi söylendi.

Pahalı ve yavaş

Küba’da hala 3G internet bağlantısı kullanılıyor. Yani yeni hizmete erişimi olan kullanıcılar daha hızlı 4G/LTE hizmetine erişemeyecek. İnternet paketlerinin kaç paraya satılacağı da henüz netlik kazanmış değil. Şirketler ve elçiliklerin ayda sadece 4GB internet kullanabilmek için 45 Dolar ödeme yapması gerektiği belirtiliyor. Ülkede maaşlar aylık 30 Dolar civarında.

Öte yandan Hindistan dünyanın en ucuz mobil internetini sunuyor. GSM operatörü Jio’nun müşterileri, 4G ağında 1GB internete sadece 0.44 Dolar (2,13 Lira) ödüyor. Belki yakında Küba’da da fiyatlar düşer ve internet hızı artar.

Kaynak: The Next Web

Küba sonunda vatandaşlarına mobil internet vermeye başladı. 11,5 milyonluk komünist Karayip ülkesi, 2018'in sonuna kadar bu hizmetin ülke çapında sunulmasını hedefliyor. Böylece ülkede yaklaşık 5 milyon kişinin yıl sonunda internete erişebiliyor olacağı düşünülüyor. Henüz hız ve fiyatlandırma konusunda açıklama yapılmasa da ülkede sunulan internetin büyük ihtimalle yavaş ve pahalı olacağı düşünülüyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği