Küba internete ‘yavaş yavaş’ alışıyor

Ücretsiz internet noktalarında toplanan Kübalılar
Küba'da şu anda çok düşük hızlarda ve oldukça yüksek fiyatlarla sunulan internet bağlantısı, yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Küba’da vatandaşlar, eğitim, sağlık gibi çoğu temel hizmeti devletten ücretsiz olarak alabilmesine karşın internet henüz bir temel ihtiyaç olarak görülmüyor. Bu sebeple de çok düşük hızda internet bağlantıları çok yüksek fiyatlardan sağlanıyor. Ancak son iki yıldır yaşanan gelişmeler ışığında ülke yavaş yavaş internet dünyasına giriş yapmaya başladı.

2014’ün sonunda ABD’nin Küba ile ilişkileri normalleştirme kararı ve daha sonra Başkan Obama’nın ülkeyi ziyaret etmesi, Küba’nın güncel teknolojilere biraz daha hızlı adapte olmasının yolunu açtı. Google ile yapılan anlaşmalar ülkenin internet altyapısına katkıda bulundu. Ayrıca, uzun yıllar boyunca nispeten daha maliyetli olan uydu internetini kullanan ülke, Venezuela’dan çekilen fiberoptik deniz altı kablolarıyla küresel internet altyapısına bağlandı.

Ücretsiz kablosuz internet

Ülkede bir süredir parklarda ve cadde köşelerinde ücretsiz kablosuz internet noktalarından vatandaşlara internet hizmeti sağlanıyor. Ancak bu noktalardan sağlanan internet hızı, tatmin edici hızların oldukça altında. Ayrıca vatandaşların halka açık yerler dışında özel internet kullanma imkanı da yok.

Aslında ülkede eve internet bağlatmak da yakında mümkün olacak ancak sadece 128 kb hıza ulaşabilen internetin ücreti 15 Dolar ve sadece 30 saat boyunca kullanılabiliyor. Eğer biraz daha makul bir hız isterseniz, 30 saati 115 Dolar’dan saniyede 2 mb hıza ulaşabilen internet aboneliği alabilirsiniz. Ülkede vatandaşların aylık gelirinin 25 Dolar olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu rakamlar daha da absürt bir hale geliyor.

Ancak Kübalılar için durum çok da umutsuz değil. Halka açık internet servislerini, sinyal tekrarlayıcı cihazlarla kendi binalarına çeken Kübalılar evden internet hizmetini kullanabiliyor. Bu yöntemle evlerini AirBnB gibi servisler üzerinden turistlere kiralayan Kübalılar ek gelir elde etme imkanı buluyor ve misafirlerine de internet bağlantısı sunmuş oluyor.

Pilot sistem başlatıldı

Ayrıca ülkede geçtiğimiz ay başlatılan bir pilot sistem şu anda 2 bin vatandaşın ücretsiz internet kullanmasını sağlıyor. Denemeler sonucunda sistemin başarıya ulaşması halinde yukarıda bahsettiğimiz ücretlerle internet hizmeti tüm vatandaşların hizmetine sunulacak. Vatandaşların beklentisi ise internetin de bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi temel hak statüsünde olması ve ücretsiz olarak sunulması.

Devletin tekelinde bulunan iletişim ağlarının vatandaşlara da sunulması, ülkedeki devlet politikaları üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu sebeple Küba yönetimi internet gibi hizmetlerin ücretsiz olarak sağlanmasına çok sıcak bakmayabilir. Şimdilik sadece bekleyip gözlemlemek gerekiyor.

Kaynak: Associated Press

Küba internet bağlantısını vatandaşlarına sunma konusunda en yavaş ülkelerden birisi konumunda. Ülkede bazı ücretsiz kablosuz internet noktaları dışında evde internet kullanımı neredeyse imkansız. Ancak geçtiğimiz ay başlatılan bir pilot sistemle 2 bin eve internet bağlantısı sağlandı. Bu sistemin deneme aşamasının ardından evlerde internet bağlantısı kullanılabilecek. Çok düşük hızlarla ve çok yüksek fiyatlarla sunulacak olan internet hizmetinin gelecekte bir temel ihtiyaç olarak değerlendirilmesi ve ücretsiz olarak sunulması talep ediliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği