“Google Küba’ya internet götürecek”

Geçtiğimiz günlerde Küba'ya tarihi bir ziyaret gerçekleştiren Obama, Google'ın Küba'ya internet hizmeti sağlayacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Başkanı Barack Obama, Küba ziyareti sırasında yapılan bir röportajda Google’ın Küba’ya internet sağlayacağını duyurdu. 11 milyon nüfuslu ada ülkesi dünyada internetin en az yaygın olduğu ülkelerden birisi. Ülkenin dışa kapalı sosyalist ekonomisinin de bu durumda payı büyük.

Ocak ayında, başkent Havana’nın eski yerleşim bölgesine (Eski Havana) internet sağlanacağını duyuran Küba bu hizmet için (Kuzey Kore’nin altyapısını da kuran) Çinli teknoloji firması Huawei ile anlaşmıştı. Ülkenin nispeten küçük yüz ölçümü kısa sürede pek çok alana internet hizmeti verilmesi için elverişli. Ancak ülkede geniş bant internet hizmetini bugüne dek sadece yabancı ülkelerin diplomatları ve çalışanları kullanabiliyordu. Haliyle ülkede ciddi bir altyapı eksikliği olduğu söylenebilir.

Küba’da yerel halkın internet hizmetini kullanabilmesi için turistlere özel erişim noktalarına saatlik 2 dolar gibi bir ücret ödemesi gerekiyor. Sosyalist sistemde barınma, gıda gibi temel ihtiyaçları devlet tarafından karşılanan halkın ortalama aylık maaşı 20 dolar. Google’ın ya da başka bir şirketin Küba’ya internet götürmesi diğer ülkelerde olduğu gibi direkt olarak halka abonelik satışı şeklinde olmayacaktır. Devlet Google ile anlaşarak bu hizmeti de ücretsiz olarak verebilir.

Ya da Küba kendine has yöntemleriyle yoluna devam edebilir.

Sistemin nasıl işleyeceği ve ne zaman hizmete gireceği önümüzdeki tarihlerde netlik kazanacak.

ABD Başkanı Barack Obama Küba ziyaretinde, Google'ın ülkeye internet sağlayacağını açıkladı. Küba'da şu anda internet kullanım oranı oldukça düşük. İnternet ile ülkenin dışa daha çok açılması bekleniyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği