Küba’da evlerde modem kullanmak serbest bırakılıyor

Küba hükümeti evlerde internet kullanma yasağını kaldıracağını açıkladı. Yeni dönem Temmuz'da başlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Çarşamba yaptığı bir açıklamada Küba hükümeti, evlerde internet kullanmayı serbest haline getirdiğini belirtti. Devlet medyası aracılığıyla verilen bu haber, kaçak ekipmanla ev yapımı dijital ağlar yaratan binlerce Kübalı için yasal bir ortam sağlayacak. Bu ‘kendin yap’ internet ağları yasadışı olmalarına rağmen son birkaç yıldır devlet tarafından görmezden geliniyordu. Hükümetin özel firmaların müşterilerine internet sağlamalarına izin vereceği de konuşulanlar arasında; böylece Küba’da daha önce olmayan internet kafelerin açılması gündeme gelebilir.

İnternet hala devlet kontrolünde

29 Temmuz’da yürürlüğe girecek yeni yasayla birlikte internete girmek çok kolaylaşıyor. Halihazırda Küba’da internete girmek için önce bir internet giriş kartı satın almak ve genellikle şehir merkezlerinde yer alan İnternete sinyali noktalarına gelmek gerekiyor. Hem ekonomik hem zamansal açıdan çoğu insanı zorlayan bu pratik, evlerde internet kullanımının açılımıyla artık tek seçenek olmayacak; ancak, internet hala devlet kontrolünde kalacak. Küba’nın telekom tekeli Etecsa, ülkedeki tek internet sağlayıcısı olmaya devam edecek.

Kaynak: The Telegraph

 

Geçtiğimiz Çarşamba yaptığı bir açıklamada Küba hükümeti, evlerde internet kullanmayı serbest haline getirdiğini belirtti. Devlet medyası aracılığıyla verilen bu haber, kaçak ekipmanla ev yapımı dijital ağlar yaratan binlerce Kübalı için yasal bir ortam sağlayacak. Hükümetin özel firmaların müşterilerine internet sağlamalarına izin vereceği de konuşulanlar arasında; böylece Küba’da daha önce olmayan internet kafelerin açılması gündeme gelebilir.29 Temmuz'da yürürlüğe girecek yasa sonrası internet hala devlet kontrolünde kalacak. Küba’nın telekom tekeli Etecsa da, ülkedeki tek internet sağlayıcısı olmaya devam edecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği