Kripto para çekişmesinin ağır sıklet yeni üyesi: Facebook

Yakın zamanda paylaştığı bir gönderide Mark Zuckerberg, kripto para ve kriptolama yöntemlerini Facebook'ta nasıl kullanabileceğini araştıracağını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mark Zuckerberg sadece dünyanın en popüler ve büyük sosyal ağı Facebook’un kurucusu ve CEO’su değil, aynı zamanda hesabında sık sık gönderiler paylaşan sıradan bir kullanıcı.

Zuckerberg’in paylaştığı gönderiler genellikle o sıralarda yaptığı işlerle ilgili bilgiler vermek veya Facebook platformuna eklemeyi düşündüğü yeni araçlarla ilgili kararları açıklamak etrafında şekilleniyor. Fakat yakın zamanda paylaştığı bir gönderinin diğerlerinin arasından kolayca sıyrıldığını görmek mümkün zira gönderi çok daha ileriye dönük bir konu olan kripto paralarla ilgili.

Paylaştığı gönderide Zuckerberg her yıl yeni bir şeyler öğrenmek konusunda kendine meydan okuduğunu, bu anlamda 2018 hedeflerinin büyük bir kısmının teknolojinin ‘insanlara güç veren’ rolünü yeniden incelemek olacağını açıkladı:

Şu anda teknolojiye dair en ilginç konulardan biri merkezileştirme ile merkezsizleştirme. Birçoğumuzun teknolojiyi kullanma sebeplerinden biri, teknolojinin insanlara daha fazla güç sağlayan merkezsizleşmiş bir yapı olabileceğine inanmamız.

Facebook kurucusu, bu potansiyelin teknolojiyi insanları gözetlemek için kullanan bazı büyük teknoloji şirketleri ve hükümetler tarafından yozlaştırıldığını düşünüyor. Kripto paraların ve kriptolamanın bu yozlaşmayı sonlandırabilecek güçte araçlar olduğuna inanan Zuckerberg gönderisine “Bu teknolojilerin olumlu ve olumsuz taraflarını derinlemesine inceleyerek kendi hizmetlerimizde en iyi şekilde nasıl kullanabileceğimizi bulacağım.” şeklinde devam etti.

Sosyal medya ve kripto paralar

Akıllara gelen ilk sorulardan biri 2018 yılında Facebook kripto parası görüp görmeyeceğimiz oluyor. Facebook sözcülerinden biri Futurism’e yaptığı açıklamada konuya şimdilik yorum yapamayacaklarını belirtti. Fakat, özellikle de Facebook gibi güçlü bir sosyal ağa bağlı kripto para fikrinin son derece ilginç olduğunu ve uzak bir ihtimal olmadığını söyledi.

Kripto para ile sosyal aktiviteyi birleştiren bir şirket olan Matchpool‘un CEO’su ve kurucusu Yonatan Ben Shimon, Facebook kripto parasının içerik üreten kullanıcıları ödüllendirmek için kullanılabileceğini söyledi. Shimon, “Zuckerberg’in planı son derece mantıklı görünüyor. Fakat eğer kripto para alanına girmek istiyorsa bu işin merkezsizleştirilmiş yapısını kurmak için işin uzmanlarıyla iş birliği yapması gerek.” dedi.

Investing.com kıdemli analistlerinden Clement Thibault ise “Facebook, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin kripto para dünyasına yönelmesi sürpriz değil. 2017’de kripto paralara duyulan ilgiyi ve yatırılan paraları gördüler. Yeni bir teknolojiden, araçtan ve potansiyel iş fırsatından faydalanmaya çalışmak gayet doğal.” dedi.

“Facebook kripto paraların benimsenmesini kolaylaştırabilir”

Thibault aslında Facebook’un bir anlamda blok zinciri teknolojisi ve kripto paralarla ilişkili olduğunu söylüyor. Zira 2017’nin Aralık ayında Facebook, Hindistan piyasasında WhatsApp için bir uçtan uca ödeme seçeneği oluşturmuştu. Thibault’a göre, Facebook’un gerçek anlamda merkezsizleştirilmiş uçtan uca işlemler konusunda kendine nasıl bir yer edineceğini görmek için zamana ihtiyaç var. Eğer Facebook kripto parası meyve verirse, bu gelişme kripto paraların kitleler halinde benimsenmesine sebep olabilir.

Thibault olaya bir de bu açıdan yaklaşarak “2 milyardan fazla aylık aktif kullanıcısı olan Facebook herhangi bir trendin geniş kitlelerce kabul edilmesini sağlayabilecek güçte bir platform.” dedi. Harekete geçmeden önce Zuckerberg’in blok zinciri teknolojisini Facebook’a nasıl uyarlayacağı hakkında etraflı bir araştırma yapması gerek. Facebook kripto parasının insanların eline güç verme hedefini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini ise sadece zaman gösterecek.

Kaynak: Futurism

Facebook kurucusu ve CEO'su Zuckerberg yakın zamanda Facebook'ta paylaştığı bir gönderide 2018 hedefleri arasında teknolojinin 'insanlara güç veren' rolünü yeniden incelemek olduğunu belirtti. Zuckerberg, teknolojiyi insanları gözetlemek için kullanan bazı büyük teknoloji şirketlerinin ve hükümetlerin teknolojiyi yozlaştırdığını düşünüyor. Bu anlamda, yapısı itibariyle merkezsiz olan kripto para ve kriptolama teknolojilerinin insanların eline güç verebilecek nitelikte olduğuna inanıyor. Bu yüzden Zuckerberg bu teknolojilerin Facebook'ta en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğini araştıracak. 2018'de Facebook kripto parası görüp görmeyeceğimiz şu anda bilinmiyor. Konunun uzmanları, Facebook gibi nüfuzlu bir sosyal ağın kripto paraların geniş kitlelerce kabul edilmesini kolaylaştırabileceğini savunuyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği