Facebook yeni kripto parası Libra’yı tanıttı

2020’de piyasaya sürülecek Libra, kullanıcılarının çevrimiçi finansal işlemlerini kolaylaştırmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, dün (18 Haziran Salı) Facebook üzerinden paylaştığı bir gönderiyle Facebook’un yeni kripto para birimi Libra’yı ve dijital cüzdan Calibra’yı tanıttı.

Facebook tarafından küresel bir para birimi ve finansal bir alt yapı olarak hayata geçirilen Libra, bir banka hesabı olmayan kullanıcılarının alışveriş ve para transferi gibi işlemleri kolayca yapmalarını sağlayacak. Dijital cüzdan Calibra vasıtasıyla da Libra kripto parayı biriktirmek, başka bir kullanıcıya göndermek ve harcamak mümkün olacak. Calibra tek başına bir uygulama olarak da, Messenger ve WhatsApp’ta gömülü şekilde de kullanabilecek.

Facebook’un açıklamasında ‘’gelişmekte olan ülkelerde yaşayanlar, özellikle kadınlar ve göçmenlerin aktif banka hesapları olmadığı için krediye ulaşamadıklarına’’ ve Libra’nın dışlanmışlıklarının bedelini ağır ödeyen bu grupların işine yarayacağına değinildi.

Veriler paylaşılmayacak

Akıllı telefonu olan herkes Calibra sayesinde bir mesaj gönderir gibi kolay ve hızlıca Libra transferi yapabilecek. Facebook zaman içerisinde Libra’yla fatura ödemek, kahve almak ya da toplu taşıma araçlarını kullanmak gibi işlemleri yapmayı da mümkün kılmayı planladığını söyledi. Açıklamada gizlilik konusu da Libra’nın öncelik tanıdığı noktalardan biri olarak önce çıkıyor. İstisnalar dışında hiçbir kullanıcının bilgi ya da finansal verisinin, müşterinin onayı olmadan üçüncü kişilerle paylaşılmayacağını belirten Facebook, bahsi geçen istisnaların da yasal süreçlerde, Calibra’yı daha işlevsel kılmak adına yapılacak geliştirmelerde ya da kullanıcıları güvenli tutma ihtiyacında doğacak durumlar olduğunu ekledi.

Projeye minimum 10 milyon dolar katkıda bulunanlar arasında PayPal, Ebay, Spotify, Uber, Lyft Andreessen Horowitz, Thrive Capital, Visa ve Mastercard gibi önemli şirketler var.

Kaynak: Facebook News Room

Facebook tarafından küresel bir para birimi ve finansal bir alt yapı olarak hayata geçirilen Libra, bir banka hesabı olmayan kullanıcılarının alışveriş ve para transferi gibi işlemleri kolayca yapmalarını sağlayacak. Dijital cüzdan Calibra vasıtasıyla da Libra kripto parayı biriktirmek, başka bir kullanıcıya göndermek ve harcamak mümkün olacak. Calibra tek başına bir uygulama olarak da, Messenger ve WhatsApp’ta gömülü şekilde de kullanabilecek. Akıllı telefonu olan herkes Calibra sayesinde bir mesaj gönderir gibi kolay ve hızlıca Libra transferi yapabilecek. Açıklamada gizlilik konusu da Libra’nın öncelik tanıdığı noktalardan biri olarak önce çıkıyor. İstisnalar dışında hiçbir kullanıcının bilgi ya da finansal verisinin, müşterinin onayı olmadan üçüncü kişilerle paylaşılmayacağını belirten Facebook, bahsi geçen istisnaların da yasal süreçlerde, Calibra’yı daha işlevsel kılmak adına yapılacak geliştirmelerde ya da kullanıcıları güvenli tutma ihtiyacında doğacak durumlar olduğunu ekledi.

 Bir yanıt

  1. Namık avatarı
    Namık

    “Kripto para camiasının en görülmedik gelişme ve skandallarına hazırlıklı olun.” boş muhalefet cümlesi.

Yorumunuz: