Facebook GlobalCoin adında bir kripto para geliştiriyor

Facebook’un kendi kripto parasının 2020’de piyasaya sürüleceği iddia ediliyor. Test sürümü ise bu sene içinde başlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BBC News’ün haberine göre Facebook kendine ait kripto parasını 2020’nin ilk yarısında sunacak. Şirketin parayla ilgili detayları, test aşamasına geçmeden bu yaz paylaşması bekleniyor. Şirket içinde GlobalCoin olarak adlandırılan ve insanlara arada banka olmadan uygun ve güvenli ödeme yapmayı sağlaması beklenen para, ilk çıkışında öncelikle bir düzine kadar ülkede kullanılabilecek.

Odak ülke Hindistan

Paranın piyasaya çıkmadan önce çok sayıda teknik ve yasal engelin üstesinden gelmesi gerekiyor. BBC News’e göre Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, para biriminin fırsatlarını ve risklerini tartışmak için geçtiğimiz ay içinde, İngiltere Bankası’nın genel müdürü Mark Carney ile bir araya geldi. Yurt dışında yaşayan Hintli çalışanların Hindistan’daki ailelerine WhatsApp aracılığıyla para göndermesine ön ayak olacak GlobalCoin’in ülkeye giriş yapması için Hindistan’ın izin vermesi Facebook için çok önemli. Bununla birlikte Facebook’un sanal para birimlerine karşı olumsuz tavır almış olan Hindistan’la işinin zor olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: The Verge

BBC News’ün haberine göre Facebook kendine ait kripto parasını 2020’nin ilk yarısında sunacak. Şirketin parayla ilgili detayları, test aşamasına geçmeden bu yaz paylaşması bekleniyor. Şirket içinde GlobalCoin olarak adlandırılan ve insanlara arada banka olmadan uygun ve güvenli ödemeler yapmayı önerecek para, ilk çıkışında öncelikle bir düzine kadar ülkede kullanılabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği