Kraliyet düğününün İngiliz ekonomisine etkileri

Milyonlarca Dolarlık düğün yapma fikri kimilerine saçma gelebilir ancak İngiliz kraliyet ailesi düğüne harcadığı parayı fazlasıyla geri kazanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Milyonlarca Dolarlık düğün yapma fikri kimilerine saçma gelebilir ancak İngiliz kraliyet ailesi düğüne harcadığı parayı fazlasıyla geri kazanıyor. Kraliyet ailesine duyulan ilgi turizm, moda, eğlence gibi sektörleri geliştiriyor ve milyonlarca seramik hediyelik hediyelik eşya satışına önayak oluyor. Tüm dünya Prens Harry ve Meghan Markle’ın düğününü heyecanla beklerken İngiliz kraliyet ailesinin Birleşik Krallık ekonomisine yaptığı etkiye bir göz atalım:

425 milyon Dolar: Kraliçe Elizabeth’in tahmini net serveti.

16,8 milyar Dolar: The Crown Estate’in değeri. Buna Birleşik Krallık’taki bazı arsalar, yapılar ve holdingler de dahil. Bunlar teknik olarak kraliyete bağlı ancak kraliçe tarafından özel olarak alınıp satılamıyor.

25 milyon Dolar: Prens Harry’nin tahmini net serveti. Bunların çoğu kendisine annesi Prenses Diana’dan kaldı. Damat aynı zamanda İngiliz Ordusu Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak çalıştığı zaman 45 bin Dolar kazanmıştı.

450 bin Dolar: Meghan Markle’ın yıllık kazancı. Suits dizisinde oynadığı her bölüm başına aldığı 50 bin Dolar ve sponsorluklardan kazandığı 80 bin Dolar da buna dahil.

97,2 milyon Dolar: Kraliçe’nin bu yılki geliri. 2016-2017’de bu rakam 54,5 milyon Dolar’dı. Bu yılki artışın nedeni, hükumetin Buckingham Sarayının yeniden düzenlenmesi için yaklaşık 500 milyon Dolar ödemeyi kabul etmesi oldu.

88 sent: Ortalama bir İngiliz vatandaşının vergiler aracılığıyla kraliyet ailesine yaptığı katkı.

3 bin: Kraliyet ailesinin geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği resmi görüşmelerin sayısı.

1,3 Milyar Dolar: Düşes Kate’in İngiliz moda ve alışveriş sektörüne yaptığı etki. Düşesin (ve çocuklarının) kıyafet tercihleri, bazı markaları birden ana akıma dahil edebiliyor.

Yüzde 68: İngiliz halkından, kraliyet ailesinin bir kurum olarak ülke için iyi olduğuna inananların oranı.

34 milyon Dolar: Prens William ve Düşes Kate’in 2011’deki kraliyet düğününe harcanan para. Ciddi bir kısmı güvenlik önlemlerine harcanmıştı.

430 bin Dolar: Düşes Kate’in düğün kıyafetine harcandığı iddia edilen para. Bu kıyafetin kopya versiyonu daha sonra H&M’de 299 Dolar’a satılmıştı.

3 milyar: 2011’deki kraliyet düğününü izleyen kişi sayısı. Bu rakam Pekin Olimpiyatları açılış törenini izleyen kişi sayısının üç katından fazla.

2,7 milyar Dolar: Son kraliyet düğününün Birleşik Krallık ekonomisine yaptığı tahmini katkı. Ülkedeki turizmde yüzde 3 artış yaşanmıştı.

45 milyon Dolar: Tahminlere göre Prens Harry ve Megan Markle’ın düğününe harcanması beklenen para. 42 milyon Dolar’ın sadece güvenlik önlemlerine harcanacağı ifade ediliyor. Çift, düğüne 800 kişisel misafir çağırdı. Ayrıca halktan 2 bin 640 kişi Windsor Kalesi’nin avlusunda bulunacak.

500 bin: Kraliyet düğününü görebilmek için Windsor Kalesi’ne geleceği düşünülen kişi sayısı.

406 milyon Dolar: Prens Harry ve Meghan Markle’ın evlenmesinin Birleşik Krallık turizmine yapması beklenen katkı.

67,7 milyon Dolar: Kraliyet düğününün Birleşik Krallık yerel hediyelik eşya pazarına yapması beklenen katkı.

Sıfır: Çiftin istediği geleneksel hediye sayısı. Saray’dan yapılan açıklamada “Prens Harry ve Sn. Meghan Markle, nişanlarından bu yana kendilerine gösterilen iyi niyete sonsuz şükranlarını sunuyorlar ve düğün için kendilerine hediye vermek isteyenlerin, bunun yerine bir hayır kurumuna bağışta bulunmasını rica ediyorlar.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Fast Company

Milyonlarca Dolarlık düğün yapma fikri kimilerine saçma gelebilir ancak İngiliz kraliyet ailesi düğüne harcadığı parayı fazlasıyla geri kazanıyor. Kraliyet ailesine duyulan ilgi turizm, moda, eğlence gibi sektörleri geliştiriyor ve milyonlarca seramik hediyelik hediyelik eşya satışına önayak oluyor. Tüm dünya Prens Harry ve Meghan Markle'ın düğününü heyecanla beklerken Birleşik Krallık ekonomisinin yine ciddi bir hareketlenme yaşayacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği