Kopenhag’ın küresel ısınmayla imtihanı

Küresel ısınmanın arttıracağı yağışları göğüslemek zorunda kalacak Danimarka’nın Başkenti Kopenhag yepyeni bir mimari model deniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Danimarka’nın Başkenti Kopenhag geçtiğimiz yıllarda iki büyük sel tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 2011 ve 2014’te yaşanan sel olayları milyonlarca dolarlık maddi zarara yol açtı. Küresel ısınma ile birlikte bu olayların daha da yaygınlaşmaya başladığının bilincinde olan Danimarkalı yöneticiler şehri bu tarz afetlerden korumak üzere bir dizi önlemi uygulama kararı aldılar.

Bu plan çerçevesinde hayata geçirilen Tasinge Plads projesi ile şehrin meydanlarından birisi iklim değişikliğine uygun hale getirildi. Tasinge Plads’ın 7 bin metrekarelik alanı üç ana bölgeye ayrıldı. Bu bölgeler: Solskrænten (Güneş Yokuşu), Regnskoven (Yağmur ormanı) ve Torvet (Meydan) olarak adlandırıldı.

tasinge

Güneş Yokuşu’nun altında çevredeki binalardan yağmur suyunu toplayan ve bu suyu arıtan bir sistem bulunuyor. Sağanak anında burada toplanacak sular kanallarla Yağmur Ormanı’na dökülecek. Sokak seviyesinin altında konumlanan Yağmur Ormanı’nın çiçek yatakları böylece bu alanlarda da yağmur suyu biriktirebilecek (bu alana dikilen bitkiler hem ıslak hem de kuru ortama uyum sağlayabilecek türler arasından seçilmiş).

Meydana yerleştirilen ters şemsiye şeklindeki yapılar da yağmur suyunun toplanmasına katkıda bulunuyor. Alan yüzeyinde kullanılan üzerinde zıpladıkça enerji depolayan zemin sayesinde koşuşturan çocuklardan da enerji üretiliyor. Bu enerji biriktirilen suyun bitkilere pompalanmasında kullanılıyor.

Tüm parklara yayılacak

Şehrin kanalizasyon sisteminin aşırı yağmuru kaldıramadığını bilen ve Tasinge Plads’ın başarısını gören Danimarkalı yetkililer önümüzdeki 20 yıla yayılmak üzere 300 parka daha benzer sistemlerin inşa edilmesini oy birliği ile kabul etti. Proje çerçevesinde asfalt kaplı alanların yüzde 20’si yeşil alana dönüştürülecek.

Yaşadığı sel olaylarının ardından Kopenhag yönetimi asfalt alan ve parkları iklime uyumlu hale getirme kararı aldı. İklim değişikliğiyle yağışların daha fazla artması beklenirken, Kopenhag yağmur sularını olabilecek en etkili şekilde kullanmayı amaçlıyor.Bir yanıt

  1. Can avatarı
    Can

    Ülkemiz yöneticilerinin de ilgilenmesi gereken proje, ilgilenirseniz mi?sanmam yerine duble yol yaparlar.

Yorumunuz: