Köpekler biz bakarken daha çok mimik yapıyor

Scientific Reports'ta yayımlanan bir araştırma ile, köpeklerin biz onlara bakarken daha fazla mimik yaptığı anlaşıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer bir köpeğin bir şeyler anlatır gibi duran gözlerine bakıp kaşlarını hareket ettirdiğini gördüyseniz, köpeklerin yüz ifadeleri yardımıyla bizlerle iletişim kurmaya çalıştığını anlamış olabilirsiniz. Ne söylemeye çalıştıklarını hala bilmesek de iletişim kurmaya çalıştıkları bilimsel olarak kanıtlandı.

Bir araştırma kapsamında, 24 farklı cins köpek birer birer tek bir insanla aynı odaya yerleştirildi. Kişi, zaman zaman elinde köpeğe ödül olarak vermek üzere bir şey tutuyordu, kimi zaman da eli boş duruyordu. Daha sonra ise ellerinde yiyecek olsun ya da olmasın, köpeğe arkalarını dönüp duruyorlardı. Araştırma sonuçlarına göre, insanların ellerinde yiyecek tutmaları önemli olmaksızın, insanlar kendilerine dönükken köpeklerin daha fazla mimik kullandığı anlaşıldı. İnsanlar köpeklere bakarken köpeklerin kaşlarını kaldırarak, dillerini dışarı çıkararak ya da ses çıkararak tepki verdi. Çalışma Scientific Reports‘ta yayımlandı.

Başka bir çalışmada ise, köpeklere yatmaları talimatı verildi. Sahipleri kendilerine bakarken daha uzun süre yattıkları, sahipleri bakmazken veya odadan çıktığında ise daha kısa süre yattıkları gözlemlendi. Portsmouth Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Paul Morris, “Köpekler insanların hareketlerine karşı duyarlı canlılar. Bu yeni araştırma ise insanlar ve hayvanlar arasında gerçek bir sosyal bağ olduğunu kanıtlar nitelikte.” dedi.

Dikkat çekmek ya da yiyecek istemek için yapıyor olabilirler

Köpekler ve insanlar yaklaşık 30 bin yıldır birlikte yaşıyor. Dolayısıyla, tüylü dostlarımızla güçlü bir bağ kurmuş olmamız oldukça doğal. Morris, insanların yıllar içinde bizimle etkileşim kurmayı seven köpek cinsleri seçtiğini ve yetiştirdiğini söylüyor. Fakat etkileşimimizin hangi seviyede olduğu ya da bu süreçte köpeklerin kontrolünün ne kadar olduğu bilinmiyor.
Bu soruların cevabı, yüz ifadelerini araştırmaktan geçiyor olabilir. İnsanlarda yüz ifadesi, dilin önemli bir parçası. Bir bakışımızla veya gülüşümüzle çok şey anlatabiliyoruz. Hayvanlarda yüz ifadesinin nasıl rol oynadığı ya da ne kadar istemli olduğu ise tam belli değil. Bir araştırmada, sık sık kaşlarını kaldıran sığınak köpeklerinin daha kolay yuva bulduğu fark edildi. Kaşlarını kaldırdıklarında gözleri daha büyük göründüğü ve bu da insanlara daha sevimli geldiği için olması muhtemel. Köpeklerin kaşlarını isteyerek kaldırıp kaldırmadığını bilmiyoruz fakat köpeklerin duyguları üzerine bilimsel çalışmalar yapan Tiziano Travain, bunun, insanlardan daha fazla dikkat ya da yiyecek talep etmek üzere gelişmiş bir yüz ifadesi olabileceğini söylüyor.

Kaynak: The Verge

Scientific Reports'ta yayımlanan bir araştırma ile, köpeklerin biz onlara bakarken daha fazla mimik yaptığı anlaşıldı. Araştırma kapsamında, 24 farklı cins köpek birer birer tek bir insanla aynı odaya yerleştirildi. Kişi, zaman zaman elinde köpeğe ödül olarak vermek üzere bir şey tutuyordu, kimi zaman da eli boş duruyordu. Daha sonra ise ellerinde yiyecek olsun ya da olmasın, köpeğe arkalarını dönüp duruyorlardı. Araştırma sonuçlarına göre, insanların ellerinde yiyecek tutmaları önemli olmaksızın, insanlar kendilerine dönükken köpeklerin daha fazla mimik kullandığı anlaşıldı. İnsanlar köpeklere bakarken köpeklerin kaşlarını kaldırarak, dillerini dışarı çıkararak ya da ses çıkararak tepki verdi. Başka bir çalışmada ise, köpeklere yatmaları talimatı verildi. Sahipleri kendilerine bakarken daha uzun süre yattıkları, sahipleri bakmazken veya odadan çıktığında ise daha kısa süre yattıkları gözlemlendi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği