Köpek seslerini İngilizceye çevirecek bir cihaz geliyor

Bir araştırmacı, gelecekte hayvan dili tercümesinde kullanılabilecek bir cihaz üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanların hayvanlarla konuşarak anlaşması fikri yakın zamanda gerçeğe dönüşebilir. Bir araştırmacı, gelecekte hayvan dili tercümesinde kullanılabilecek bir cihaz üzerinde çalışıyor.

Yapay zeka kullanan bilimciler, hayvanların yüz ifadeleri ve seslerini insanların anlayabileceği bir şeye dönüştürmeyi keşfetti. Hayvan davranışı uzmanı Con Slobodchikoff, on yıldan kısa bir zaman zarfında hayvanların ve sahiplerinin etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağlayabilecek çalışmalar yürüten araştırmacılardan biri. Kuzey Arizona Üniversitesi’nde çalışan Slobodchikoff, hırlama, havlama ve uluma gibi davranışlarda bulunan köpekleri inceledi. Ayrıca bu hayvanların nasıl iletişim kurduğunu anlamak için yapay zeka kullandı.

Çalışmalar önce çayır köpekleri üzerinde yoğunlaştı

Slobodchikoff, makine öğreniminin yardımıyla hayvanların kuyruk sallama, hırlama, uluma gibi belirli hareketlerini anlamlandırmayı umuyor. 30 yıldır Kuzey Amerika çayır köpekleri üzerinde çalışan araştırmacı, bu hayvanların karmaşık yönergeler ve komutlar taşıyan, kendilerine has bir dil sistemleri olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bu kemirgenler yaklaşmakta olan tehditlere karşı grup üyelerini uyarmak için çeşitli hitap şekilleri kullanıyor. Bu uyarılar arasında, yaklaşan tehdidin boyutu ve kürk rengi gibi çok net bilgiler olabiliyor.

Bir bilgisayar uzmanıyla iş birliği içinde çalışan Slobodchikoff, çayır köpeğinin çıkardığı sesleri İngilizce’ye çevirecek bir algoritma geliştirdi. Daha sonra ise bu çalışmayı köpek havlamaları ve davranışlarına yoğunlaştırdı. Hayvan uzmanı, “Bu çalışmayı çayır köpeği üzerinde gerçekleştirebildiysek kedi ve köpeklerde de yapabiliriz.” diyor. Farklı havlama şekilleri ve vücut hareketlerini gösteren köpek videoları izleyen Slobodchikoff, bu aktiviteyi hayvanların kullandığı iletişim özelliklerini yapay zekaya öğretmek için kullanmayı planlıyor.

Araştırma henüz ilk aşamalarda olsa da on yıl içinde insan ve hayvan iletişiminin daha etkili hale gelmesine öncülük edebilir. Slobodchikoff, köpek davranışlarının anlamını çözmek için dikkatle yapılmış deneylere dayanan bilimsel araştırmalardan faydalanmak istiyor. Araştırmacının nihai amacı ise köpeklerin havlama, uluma gibi seslerini İngilizce kelimelere dökebilen bir tercüme aracı üretmek.

Kaynak: Tech Times

Kuzey Arizona Üniversitesi'nde çalışan Slobodchikoff, gelecekte hayvan dili tercümesinde kullanılabilecek bir cihaz üzerinde çalışıyor. Bir bilgisayar uzmanıyla iş birliği içinde çalışan Slobodchikoff, çayır köpeğinin çıkardığı sesleri İngilizce'ye çevirecek bir algoritma geliştirdi. Daha sonra ise bu çalışmayı köpek havlamaları ve davranışlarına yoğunlaştırdı. Hayvan uzmanı, "Bu çalışmayı çayır köpeği üzerinde gerçekleştirebildiysek kedi ve köpeklerde de yapabiliriz." diyor. Farklı havlama şekilleri ve vücut hareketlerini gösteren köpek videoları izleyen Slobodchikoff, bu aktiviteyi hayvanların kullandığı iletişim özelliklerini yapay zekaya öğretmek için kullanmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği