Dron ile yavru köpek kurtarma operasyonu

Yeni Delhi’de Milind Raj adlı bir mühendis, kanalizasyona sıkışan bir köpek yavrusunu, dev bir pençe yerleştirdiği dron yardımıyla kurtardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni Delhi’de Milind Raj adlı bir mühendis, kanalizasyona sıkışan bir köpek yavrusunu, dev bir pençe yerleştirdiği dron yardımıyla kurtardı. Sabah yürüyüşüne çıktığı sırada bir inleme sesi duyan Raj, sesin geldiği yöne doğru gitti ve bir köpek yavrusunun iki yol arasındaki kanalizasyon çukuruna düştüğünü gördü. Hayvanın berbat durumda olduğunu söyleyen Raj, bölgedekilerin iki gündür köpek yavrusu sesi duyduklarını ancak bir insanın kendi hayatını tehlikeye atmadan oraya girmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Kurtarma görevine özel cihaz

Köpeği kurtarmayı kendisine görev edinen mühendis derhal işe koyuldu ve iki yıl önce kendi atölyesinde yaptığı altı pervaneli dronuna bir kol ve pençe yerleştirmeyi başardı. Yapay zeka ve robotik alanında uzman olan Raj yine de bu işlemin kendisini çok zorladığını söyledi. Birkaç saat süren çalışmanın ardından robot kol ile donatılmış dron kullanıma hazır hale geldi. Kalp atışını ve nefes sıklığını ölçen algılayıcılarla donatılan cihaz bu kurtarma operasyonu için özel olarak hazırlanmış oldu. Raj “Yapay zeka hayvanın kalp atışını ölçmemi sağladı. Eğer pençe hayvanı çok fazla sıksaydı bu kez nefessiz kalabilirdi.” diyor.

Dron tamamlandıktan sonra köpeğin olduğu yere geri dönen Raj “Hayvancağız travma geçirmiş durumdaydı ve çok fazla tepki göstermedi.” diyor. Böylece pençeyi hayvanın boynunun altına, göğüs kısmına sabitlemek kolay oldu. Aşağıdaki videoda dronun minik köpeği çıkarışını ve bu sırada köpeğin etrafa attığı boş bakışları görmek mümkün. Köpeğin kurtarıldıktan sonra plastik kustuğu söyleniyor.

Hikaye burada da bitmiyor. Raj köpek yavrusunu kurtarmakla kalmadı, köpeği sahiplenmeye de karar verdi. Raj minik köpeğe ‘kaldırılmış, yükselmiş’ anlamına gelen ‘Lifted’ adını verdi.

Türkiye’de de geçtiğimiz yıl kuyuya düşen bir köpek yavrusu Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin hazırladığı robotik kol sayesinde kurtarılmış, köpeğe ‘kuyu’ adı verilmişti. Kuyu köpeği gazeteci Ömür Gedik sahiplenmişti.

Kaynak: The Verge

Yeni Delhi’de Milind Raj adlı bir mühendis, kanalizasyona sıkışan bir köpek yavrusunu, dev bir pençe yerleştirdiği dron yardımıyla kurtardı. Sabah yürüyüşüne çıktığı sırada bir inleme sesi duyan Raj, sesin geldiği yöne doğru gitti ve bir köpek yavrusunun iki yol arasındaki kanalizasyon çukuruna düştüğünü gördü. Daha önceden kendi atölyesinde yaptığı drona bir pençe ve hayati fonksiyonları takip edecek algılayıcılar ekleyen Raj gerçekleştirdiği kurtarma operasyonunun ardından köpeği sahiplendi ve ona ‘kaldırılmış, yükselmiş’ anlamına gelen ‘Lifted’ adını verdi.Bir yanıt

  1. Nejat Kazan avatarı
    Nejat Kazan

    Haberde yanlış bilgi Türkiyede’ki olayda Bahçeşehir reklamı için öğrenciler in yaptığı robot kolla kurtarıldı haberi yanlış bilgidir onlar gittiğinde zaten köpek kurtarılmıştı. Bunu Bahçeşehir öğrencileride basına söyledi ama nedense bu yanlış haber buradada tekrarlanmış sabit fikir değil araştırmacı olmak bilimsel bir tutumdur

Yorumunuz: