Arama kurtarma çalışmaları için elektronik mini burun

Deprem ya da çığ gibi felaketlerin ardından arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere dünyanın en küçük ve en ucuz ‘elektronik burnu’ geliştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ETH Zürih araştırmacıları, dünyanın en küçük ve en ucuz ‘elektronik burnunu’ geliştirdiklerini açıkladı. Deprem ya da çığ gibi felaketlerde arama kurtarma çalışmalarında kullanılması hedeflenen cihaz insan vücudunun ürettiği bazı temel maddeleri tespit edebilen algılayıcılarla donatılmış durumda. Bu maddeler bir arada bulunduğunda orada bir insanın olduğu anlaşılıyor.

Ekibin daha önceki çalışmalarında aseton, amonyak ve izopren maddelerini algılayabilen algılayıcılar kullanılmıştı. Bu üç madde insan metabolizması tarafından çok düşük miktarlarda üretiliyor ve nefes ya da deri yoluyla vücudu terk ediyor. Bir insan enkaz altında sıkışıp kaldığında bu maddelerin de o noktada biriktiği belirtiliyor.

Her deliğe girebiliyor

Yeni burun bu maddeleri algılamanın yanı sıra, piyasada da kolaylıkla bulunabilen karbondioksit ve nem algılayıcılarını da kullanarak insanların konumunu tespit edebiliyor. Birkaç milimetre boyutundaki cihazın her türlü arama kurtarma robotu ya da dronuna yerleştirilebileceği belirtiliyor. Böylece elektronik burnu erişilmesi zor noktalara gönderip buradan bilgi almak mümkün olacak.

Yukarıda bahsi geçen maddeler, başka kaynaklardan da geliyor olabilir. Örneğin karbondioksidin kaynağı bölgede yanan bir ateş de olabilir. Ancak maddelerin hepsinin bir arada ve belirli miktarlarda olması orada bir insanın varlığını tespit etmeyi sağlıyor.

Gerçek olaylarda denenecek

Ekip, araştırmanın bir sonraki aşamasında elektronik burunları gerçek bir felaket sonrasında arama kurtarma çalışmaları çerçevesinde kullanmayı planlıyor. Enkaz altında kalan kişilerin tespit edilmesi için şu anda özel eğitimli köpekler kullanılıyor. Ancak bu köpekleri eğitmek ve hazır bulundurmak oldukça zahmetli ve pahalı bir süreç. Ayrıca köpekler enkazın derinliklerine inip orada inceleme yapamıyor. Ayrıca köpekler de canlı olduğu için, insanları kurtarmak adına onları çok tehlikeli yerlere sokmak doğru değil. Elektronik burunlar tüm bu engellerin üstesinden kolaylıkla gelebilir.

Günümüzde de depremlerin ardından elektronik cihazlar kullanılıyor ancak bunlar algılayıcılardan ziyade kamera ya da mikrofon olarak karşımıza çıkıyor. Halen hayatta olan ancak hareket edemeyecek ya da ses çıkaramayacak durumda olan kişilerin tespiti için kokuyu incelemek, ses ya da görüntü almaya çalışmaktan çok daha etkili bir yöntem olabilir. Elektronik burunların ayrıca insan kaçakçılığı ile savaşta da kullanılabileceği belirtiliyor.

Kaynak: New Atlas

ETH Zürih araştırmacıları, dünyanın en küçük ve en ucuz ‘elektronik burnunu’ geliştirdiklerini açıkladı. Deprem ya da çığ gibi felaketlerde arama kurtarma çalışmalarında kullanılması hedeflenen cihaz insan vücudunun ürettiği bazı temel maddeleri tespit edebilen algılayıcılarla donatılmış durumda. Bu maddeler bir arada bulunduğunda orada bir insanın olduğu anlaşılıyor.Bir yanıt

Yorumunuz: