Kongolu gorillerin kamera sevdası

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki Virunda Ulusal Parkı’nda büyütülen iki goril, bakıcılarını taklit ederek kameraya selfie pozu veriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Daha bebekken koruma altına alınan iki goril, büyüyüp kendilerini kurtaran park görevlileriyle selfie çektirdi. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki Virunga Milli Parkı’ndaki goril yetimhanesinde çekilen fotoğrafta yer alan hayvanlar, ebeveynleri kaçak avcılar tarafından öldürüldükten sonra park görevlileri tarafından kurtarılmış ve yetiştirilmişti.

Parkın müdür yardımcısı, BBC Newsday’e yaptığı açıklamada gorillerin, kendilerini bebeklikten beri yetiştiren bakıcılarını taklit etmeyi öğrendiklerini söyledi. Müdür yardımcısı gorillerin park görevlilerini ebeveynleri olarak gördüklerini belirtti.

2007’den beri parkta yaşıyorlar

Virunga Müdür Yardımcısı Innocent Mburanumwe, gorillerin annelerinin 2007’nin Temmuz ayında öldürüldüğünü söyledi. Goriller o dönem iki ve dört aylıktı. Kısa süre sonra bulunup Virunga’daki Senkwekwe koruma alanına getirilen goriller hayatlarının geri kalanını burada geçirdiler.

Kendilerini kurtaran korucularla birlikte büyüyen goriller insanları taklit ediyor ve insan gibi iki ayak üstünde yürüyorlar. Mburanumwe bunun normalde olmadığını ve ilk gördüğünde çok şaşırdığını söyledi. Mburanumwe “Gorillerin iki ayak üstünde yürümeye çalışması çok komik. Bir gorilin bir insanı taklit ederek ayakta durması çok ilginç bir olay.” dedi.

Ama korucu olmak her zaman bu kadar eğlenceli değil ve genellikle çok tehlikeli. Virunga Milli Parkında geçtiğimiz yıl bir pusuda beş korucu yaşamını yitirdi. 1996’dan bu yana Virunga’da 130’dan fazla park görevlisi öldürüldü. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusunda devlet ve çeşitli silahlı gruplar arasında uzun zamandır çatışmalar devam ediyor. Bu silahlı gruplar bazen parka girip kaçak avcılık yapıyorlar.

Kaynak: BBC

Daha bebekken koruma altına alınan iki goril, büyüyüp kendilerini kurtaran park görevlileriyle selfie çektirdi. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki Virunga Milli Parkı’ndaki goril yetimhanesinde çekilen fotoğrafta yer alan hayvanlar, ebeveynleri kaçak avcılar tarafından öldürüldükten sonra park görevlileri tarafından kurtarılmış ve yetiştirilmişti. Parkın müdür yardımcısı, BBC Newsday’e yaptığı açıklamada gorillerin, kendilerini bebeklikten beri yetiştiren bakıcılarını taklit etmeyi öğrendiklerini ve park görevlilerini ebeveynleri olarak gördüklerini belirtti.Bir yanıt

Yorumunuz: