Elmas ekranlı, süper sağlam telefonlar 2019’da satışa sunulacak

Akhan Semiconductor adlı elektronik üreticisi, elmas ekranlı ilk telefonu üretmek için bir telefon üreticisiyle çalıştığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

En büyük korkularınızdan biri telefonunuzu düşürüp ekranını kırmaksa artık korkmanıza gerek yok.

Akhan Semiconductor adlı şirket, elmas ekranlı ilk telefonu üretmek için bir telefon üreticisiyle çalıştığını açıkladı. Tek yapmamız gereken 2019’a kadar beklemek. Laboratuvarda üretilen elmaslarla yapılan Miraj Diamond Glass, telefonların hassas elektronik ekranlarını kaplamak için kullanılan diğer bütün malzemelerden daha dayanıklı olduğunu iddia ediyor. Miraj Diamond Glass, Gorilla Glass gibi diğer malzemelerle birlikte de kullanılabilir.

Geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamayla elmas camı 2017’nin sonuna doğru görebileceğimizi söyleyen Akhan Semiconductor CEO’su Adam Khan şimdi de bu umut vadeden teknolojiyi isimlerini açıklamak istemediği cihaz üreticileriyle birlikte test ettiklerini söylüyor. Akhan partnerleri elmas camın dayanıklılığını anlamak için stress testi uyguluyor. Ayrıca dokunmatik ekranı kullanırken herhangi bir sorun yaşamamamız için camın yüzeyinin elektrik sinyallerini ilettiğine emin olmaya çalışıyorlar.

Fiyatı tuzlu olacak

Elmas camlar telefonlarda kullanılmaya başlanmadan önce imalat süreciyle ilgili detayların çözülmesi gerek. Elmas camın Gorilla Glass ya da kullanılacak başka bir materyal üzerine düzgün şekilde yerleştirildiğine emin olunması lazım. Ayrıca elmas camın yansıtıcılığı üzerinde  yapılan çalışmalar da sürüyor. Yansıtıcılığı yüksek olan telefon ekranlarındaki yazıları okumanın zor olduğunu biliyoruz. Böyle olunca parlamayı engellemek için telefonun parlaklığını artırma ihtiyacı duyuyoruz. Haliyle de telefonun pili daha çabuk tükeniyor.

Elmas cam, ekranı olan herhangi bir cihazda kullanılabilir ancak Khan şu anda sadece bir telefon şirketi ve bir ekran koruyucusu şirketiyle çalıştıklarını söyledi. Eğer işler planlandığı gibi giderse elmas cam başka ürünlerde de kullanılabilir. Laboratuvarda üretilen elmasların telefon ekranlarında kullanılması maliyetli bir iş. O yüzden elmas ekranların ucuz olmasını beklemek yanlış olur.

Kaynak: CNet

Akhan Semiconductor adlı şirket, elmas ekranlı ilk telefonu üretmek için bir telefon üreticisiyle çalıştığını açıkladı. Şu anda elmas camın dayanıklılığını anlamak için stress testleri yapılıyor. Ayrıca dokunmatik ekranı kullanırken herhangi bir sorun yaşamamamız için camın yüzeyinin elektrik sinyallerini ilettiğine emin olmaya çalışılıyor. Elmas cam, ekranı olan herhangi bir cihazda kullanılabilir ancak şirketin CEO'su Adam Khan şimdilik sadece bir telefon şirketi ve bir ekran koruyucusu şirketiyle çalıştıklarını söyledi. Eğer işler planlandığı gibi giderse elmas cam başka ürünlerde de kullanılabilir. Laboratuvarda üretilen elmasların telefon ekranlarında kullanılması maliyetli bir iş. O yüzden elmas ekranların ucuz olmasını beklemek yanlış olur.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği