Konforlu kestirmelere özel giysiler

Kingston Üniversitesi mezunlarından Jiseu Park, toplu taşımada tuhaf pozisyonlara girerek uyuklayan insanları düşünerek 'şekerleme ekipmanı' tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kingston Üniversitesi mezunu Jiseu Park, işe toplu taşımayla gidip gelirken yollarda uyuklayanları rahat ettirmek için şekerleme aksesuarları ve kıyafetleri tasarladı. Ürün ve mobilya tasarımcısı Park, üç parçadan oluşan ‘Happy Napping’ koleksiyonunu üretti. Park’ın ‘şekerleme ekipmanı’ olarak adlandırdığı koleksiyonda ‘Donat Kazağı’, ‘Şişirilebilir Atkı’ ve ‘Yastık Şapka’ var. Jiseu Park, “Happy Napping, Londra’daki toplu taşımayı kullanırken tuhaf şekillerde uykuya dalan insanları görmemle ortaya çıkan bir fikir. Tasarladığım yarı şaka yarı gerçek şekerleme ekipmanı, yorucu yolculukları daha rahat kılmayı amaçlıyor.” dedi.

Donat Kazağı’nın göğüs kısmında iki tane yuvarlak şekil bulunuyor. Kazağın o kısımları çiftlerin birbirlerinin üzerine yatarken daha rahat şekilde uyuklamasına imkan veriyor. Şişirilebilir Atkı, ihtiyaç duyulduğunda boyundan geçirilip şişirilerek kullanılabiliyor. Park’ın ‘normal berenin yeni bir türü’ olarak adlandırdığı Yastık Şapka ise kullananların başlarını pencereye ya da koltuğa yaslayabilmesini sağlayan yumuşak bir katmana sahip. Park, ürünlerini günlük hayatlarımızdan ilham alarak ve insanların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlayarak tasarladığını söylüyor. Park’ın ürün tasarlama süreci genellikle insanların davranışlarını ve alışkanlıklarını gözlemleyerek daha sonra da o alışkanlıkları nasıl iyileştirebileceğini düşünerek işliyor.

Park, “Üniversitenin son yılında yaptığım projelerden birinde de insanların uyuklarken aldığı tuhaf pozisyonlardan esinlenmiştim. Herkesin bir tarzı var, kimisi yolda giderken başını cama yaslıyor kimisi ofisteki masasında uyuklamayı tercih ediyor.” dedi.

Başka girişimler de mevcut

Tasarımcılar uykuya yardımcı ürünlere gitgide daha çok ilgi duyuyor. Kingston Üniversitesi mezunlarından bir diğeri , insanların uyumadan önce telefonlarına bakmasındansa ilgilenecekleri bir dizi obje üretti. Endüstriyel tasarımcı Yves Behar, uykuya yardımcı saç bandı Dreem‘i yakın zamanda üretti. Delft Teknik Üniversitesi’nden bir ekip, insomnia (uykusuzluk) hastalığı olanların uyurken sarılması için hafifçe ‘nefes alan’ Somnox yastığını tasarladı.

Kaynak: Dezeen

Kingston Üniversitesi mezunlarından Jiseu Park, Londra'daki toplu taşımada tuhaf şekillere girerek uyuklayan insanları gördükten sonra 'Happy Napping' adını verdiği şekerleme ekipmanını üretti. Koleksiyon üç parçadan oluşuyor; 'Donat Kazağı', 'Şişirilebilir Atkı', 'Yastık Şapka'. Donat Kazağı'nın göğüs kısmında iki adet yuvarlak şekil var. Çiftlerin birbirlerinin üzerine yatarken daha rahat uyuklamasını sağlayacak. Şişirilebilir Atkı ihtiyaç duyulduğunda boyundan geçirilip şişirilerek kullanılıyor. Yastık Şapka ise Park'ın deyimiyle 'normal berenin yeni bir türü'. Yastık Şapka sayesinde başınızı istediğiniz yere yaslayarak uyumanız mümkün.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği