Kodak kripto para hizmetiyle fotoğrafçılara yardım edecek

Kodak, KodakCoin kripto para teknolojisine dayalı KodakOne hizmeti sayesinde fotoğrafları lisanssız şekilde kullanılan fotoğrafçılara ödeme yapılmasına yardımcı olacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Filmli kamera endüstrisinin dibe vurması Kodak açısından hayırlı olmadıysa da yeni bir dijital devrim olan kripto para teknolojisine yönelen şirketin işleri son günlerde iyiye gidiyor.

Kodak, dün yaptığı açıklamada KodakCoin kripto para teknolojisine dayalı KodakOne hizmeti sayesinde fotoğrafları lisanssız şekilde kullanılan fotoğrafçılara ödeme yapılmasına yardımcı olacağını belirtti. Aslında bu sistem, hizmet için Kodak ismini lisanslayan Wenn Digital adlı ajans tarafından sunuluyor.

Birçoğumuzun aşina olduğu üzere kripto paraların en meşhuru Bitcoin’in değeri geçtiğimiz birkaç ayda ani bir artış gösterdi. Yatırımcılar da KodakCoin fikrini sevmiş olacak ki Kodak’ın hisse bedeli dün gün ortası işlemlerde yaklaşık iki katına çıkarak 6,02 Dolar’a yükseldi. KodakOne sisteminin temelinde, fotoğrafçıların kendi çektiği fotoğrafları belirlemesini sağlayan blok zinciri teknolojisi yer alıyor. Eastman Kodak ve Wenn Digital’in yaptığı açıklamaya göre fotoğrafçılar bütün işlemlerin yüzde 60’ını alırken iki şirket kalan yüzde 40’ı bölüşecek.

CES Teknoloji Fuarı’nda açıklama yapan Kodak Baş Yöneticisi Jeff Clarke, “Kodak ile Wenn arasındaki iş birliği, dijitalleşmenin sanatçıların para kazanmasına engel olduğu bir çağda fotoğrafçıların dijital haklarının korunması için fırsat sunuyor. Bu sistem sanatçılar için kolay ve otomatikleştirilmiş bir gelir kaynağı oluşturacak.” dedi.

Fotoğrafçılık için yeni bir ekonominin başlangıcı

Wenn Digital’ın Kodak Anlaşması Baş Danışmanı Cameron Chell “Sanatçılar çektikleri fotoğrafları sisteme kaydettiğinde sistem internette arama başlatarak o fotoğrafların lisanssız kullanıldığı yerleri bulacak. Daha sonra da ödeme alınacak. KodakCoin ile ödeme almayı tercih eden fotoğrafçılar sanal paralarını hemen alabilecek ama basılı parayla ödeme almayı tercih edenlerin bir süre beklemesi gerekecek.” dedi.

İki şirket, KodakCoin’in ‘fotoğrafçılık için yeni bir ekonominin başlangıcı’ olacağını öne sürüyor. Chell, gelecekte fotoğraf bağlantılı seyahatler, ekipmanlar veya hizmetler satın almak için de KodakCoin kullanılabileceğine inanıyor. Bazı fotoğrafçılar şimdiden KodakOne hizmetine kaydoldu fakat Kodak daha fazla fotoğrafçıya ulaşmak için hizmetin reklamını yapmayı sürdürecek.

Kaynak: CNet

Kodak, dün yaptığı açıklamayla KodakCoin kripto para teknolojisine dayalı KodakOne hizmeti sayesinde fotoğrafları lisanssız şekilde kullanılan fotoğrafçılara ödeme yapılmasına yardımcı olacağını açıkladı. Kodak bu proje için Wenn Digital adlı ajansla anlaştı. CES Teknoloji Fuarı'nda açıklama yapan Kodak Baş Yöneticisi Jeff Clarke, "Kodak ile Wenn arasındaki iş birliği, dijitalleşmenin sanatçıların para kazanmasına engel olduğu bir çağda fotoğrafçıların dijital haklarının korunması için fırsat sunuyor." dedi. Wenn Digital'ın Kodak Anlaşması Baş Danışmanı Cameron Chell ise "Sanatçılar çektikleri fotoğrafları sisteme kaydettiğinde sistem internette arama başlatarak o fotoğrafların lisanssız kullanıldığı yerleri bulacak. Daha sonra da ödeme alınacak. KodakCoin ile ödeme almayı tercih eden fotoğrafçılar sanal paralarını hemen alabilecek ama basılı parayla ödeme almayı tercih edenlerin bir süre beklemesi gerekecek." şeklinde bir açıklama yaptı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği