Bu kız gerçek değil, ancak korkunç da değil

Japon sanatçılar, bugüne kadar üretilmiş en gerçekçi CGI modellemelerinden birisi olan Saya'yı tanıttı. Modeli gerçek insanlardan ayırt etmek oldukça güç.

Haber Özeti

Tam Sürüm

CGI, yani bilgisayarla üretimli imgeleme teknolojisi hızla gelişiyor. Filmlerde sık sık karşılaştığımız bu teknolojinin kullanım alanı sadece sinemayla sınırlı değil. Gerçek hayatta da gerçekçi 3D modeller üretmek için CGI teknolojisinden yararlanılıyor.

Bu teknoloji konusunda karşılaşılan en büyük problem ise ‘tekinsiz vadi‘ adı verilen durum. Bu durum insanlara çok fazla benzeyen, ancak nasıl fark ettiğimizi anlayamadığımız bazı özellikleri sebebiyle tekinsiz göründüğünü düşündüğümüz yapay insanlara baktığımızda ortaya çıkıyor.

İnsanlar, diğer insanları tanıma konusunda oldukça başarılı. Bu sebeple tamamen insana benzeyen bir şey yaratmak ve insanların bunu garipsememesini sağlamak oldukça zorlu bir iş. CGI ürünlerini neredeyse gerçek gibi gösterme konusunda oldukça ilerledik. Ancak asıl sorun, ürettiğimiz modelleri normal gösterebilmek.

Saya, içimizden biri gibi

Birlikte Telyuka adıyla bilinen Japon sanatçılar Teruyuki Ishikawa ve Yuka Ishikawa, 2015’te başladıkları projede son derece gerçekçi bir öğrenci modeli yaratmaya karar verdi. Saya adı verilen kız o dönemden bu yana geliştirildi.

Aşağıdaki görsel Saya’nın son hali:

big1

Bunlar da 2015’teki modellemeler:

2015-1 2015-3 2015-4

Bu görsellere baktığınızda garip, anlaşılmaz ya da huzursuz edici bir his oluşmuyorsa, CGI tekinsiz vadiyi aşmayı başarmış demektir. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde, gerçekçi CGI karakterleri de artık hayatımızın bir parçası haline gelebilir. Yakın gelecekte yolda yürürken yanınızdan geçen kişilere “gerçek mi yoksa CGI mı?” diye bakabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=zeRJ52Xnjt8

Gerçekle sanalı ayırt edememeye başladığımızda garip olaylar da ortaya çıkmaya başlıyor. Örneğin ‘lilmiquela‘ adıyla Instagram’da paylaşım yapan hesabın bir bilgisayar ürünü mü yoksa gerçek birinin bilgisayarda düzenlenmiş bir versiyonu mu olduğu hala tartışma konusu.

Çizgilerin git gide bulanıklaştığı dünyada bu tarz örnekler artık sık sık karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Kaynak: The Next Web

Japon sanatçılar tarafından bilgisayar üzerinde oluşturulan Saya adlı kız öğrenci, bugüne dek geliştirilmiş en gerçekçi CGI ürünlerinden birisi. Saya'nın özelliği, kendinden önceki modellemelerin yarattığı o tekinsizlik hissini yaratmaması. Saya o kadar gerçekçi ki, fotoğraflarından herhangi birisine bakıp onu sıradan bir insan zannetmek çok kolay.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği