Robotların gündelik halleri

Niko Photographisme'in fotoğraf serisi 'Komşu Robot', gerçek görselleri bilgisayarda hazırlanmış gibi göstererek alışılmadık bir illüzyon yaratıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ortalama bir Photoshop kullanıcısı, dijital okuryazarlığı olmayan birini kandırıp sahte bir şeyi gerçek gibi gösterebilir. Niko Photographisme‘in fotoğraf serisi ‘Komşu Robot’ (Robot Next Door) ise bunun tam tersini gerçekleştirdi. Serideki fotoğraflar bilgisayar programı ile hazırlanmış gibi sahte bir görünüme sahip ama aslında sahte değiller.

Tabii ki bu fotoğraflar gerçek siborglara ait değil. Fotoğraflar düzenlenmiş ancak bilgisayarda değil, gerçek hayatta. Bilgisayarda düzenlenmiş görsellere (CGI) o kadar alışmışız ki ilk bakışta bu fotoğraflardaki elektronik bölümler de bilgisayarda hazırlanmış gibi geliyor. Gerçekte ise ‘parçalanmış uzuvlar’ şeklindeki bu göz yanılgısı aslında el ile yaratılmış bir görsel efektin sonucu. Sanatçı tüm parçaları gerçek hayatta hazırlayıp fotoğrafladı.

Sahteye alışınca ‘gerçek’ sihirli gibi geliyor

Eskiden, gerçek olmayan bir şeyler gördüğümüzde bir sihir etkisi hissederdik. Şimdi ise bir eserin bilgisayarda değil gerçek hayatta hazırlandığını öğrenince bu hisse kapılıyoruz.

Niko’nun bu seriyi eski moda bir yöntemle yapmak istemesi, dijital çağda insanlıkla ilgili pek çok çelişkiyi ortaya koyuyor. Hepimiz kendimiz için çeşitli roller, maskeler ve görüntüler geliştirdik ve bunlara göre yaşıyoruz. Dijital kimliklerimiz ve gerçek hayattaki kimliklerimiz var. Neyin gerçek, neyin Photoshop olduğunu anlamak kolay. Sahte bir şeyi gerçekmiş gibi göstermek kolay. Gerçeğin ne olduğunu tanımlamak ise çok daha zor.

Kaynak: DesignBoom

Ortalama bir Photoshop kullanıcısı, dijital okuryazarlığı olmayan birini kandırıp sahte bir şeyi gerçek gibi gösterebilir. Niko Photographisme'in fotoğraf serisi 'Komşu Robot' (Robot Next Door) ise bunun tam tersini gerçekleştirdi. Serideki fotoğraflar bilgisayar programı ile hazırlanmış gibi sahte bir görünüme sahip ama aslında sahte değiller.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği