Aşırı gerçekçi hava durumu bülteni

"Wheather Channel'a hortum vuruyor" adlı videoda sunucu hortum hakkında bilgi verirken stüdyoya çok gerçekçi odun parçaları ve taşıt enkazı çarpıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sahte haberlerin arttığı ve gazeteciliğe olan güvenin azaldığı bu günler, The Weather Channel’ın (hava durumu kanalı) kapsayıcı karışık gerçeklik teknolojisinin gelecekteki yayınları nasıl değiştireceğini göstermesi için pek doğru bir zaman değildi. Ancak CGI (bilgisayarda yaratılmış görseller) ve artırılmış gerçekliğin haber yayınının geleceğini nasıl şekillendireceğini görmek gerçekten ilginç bir deneyim.

Bu hafta yayınlanmaya başlayan “Wheather Channel’a hortum vuruyor” adlı videoda sunucu Jim Cantore bir hortum felaketine dair stüdyoda bilgi verirken stüdyoya çok gerçekçi görünen odun parçaları ve taşıt enkazı çarpıyor. Siren çalmaya başlayınca sunucu bir sığınağa gidiyor. Yayın bu noktada kesildikten sonra sunucuyu stüdyonun yıkıntıları arasında hortum felaketinin sonuçlarını anlatırken görüyoruz.

Eğitim ve bilgi sunmak amacıyla izleyicileri bir fırtına ortamına sokmak için hazırlandığı belirtilen video gerçekçi görüntüsüyle bugüne dek eğlence ve haberleri birbirinden ayıran o çizgiyi ortadan kaldırmış gibi duruyor. Cantore bir yandan sanal yıkıntılardan bağırarak kaçarken bir yandan da konu hakkında bilgi vermeye devam ediyor. Gerçekliği, gerçek gibi görünen CGI nesneler ile birleştiren video ayrıca artırılmış gerçeklik kullanarak ekrana bazı bilgi kartları getiriyor. Kameranın hareketi bu kartların görüntüsünde tutarsızlığa yol açmıyor.

Oyun şirketleri ile çalışıldı

Videodaki dış mekan görüntülerinin bilgisayar oyunu gibi görünmesi tesadüf değil. Sunucu Cantore dışında ekranda görünen her şey Epic Games’in Unreal Engine oyun motoru ile hazırlandı. Çok yakında insan sunucuya da ihtiyaç duyulmaması şaşırtıcı olmaz. Video The Future Group iş birliği ile hazırlandı. Nisan ayında bu şirketler arasında, gerçek zamanlı grafik üretmek üzere uzun soluklu bir iş birliği anlaşması imzalanmıştı.

The Weather Channel bu videonun hava durumu sunumunda bir devrimi başlatacağını ve gerçek zamanlı, kapsayıcı hikaye anlatımının yeni bir yöntem olarak kullanılmaya başlayacağını söylüyor. Kanal bu teknolojiyi 2020’ye kadar yayınlarının yüzde 80’inde kullanmayı planlıyor.

Kaynak: Venture Beat

Bu hafta yayınlanmaya başlayan "Wheather Channel'a hortum vuruyor" adlı videoda sunucu Jim Cantore bir hortum felaketine dair stüdyoda bilgi verirken stüdyoya çok gerçekçi görünen odun parçaları ve taşıt enkazı çarpıyor. Siren çalmaya başlayınca sunucu bir sığınağa gidiyor. Yayın bu noktada kesildikten sonra sunucuyu stüdyonun yıkıntıları arasında hortum felaketinin sonuçlarını anlatırken görüyoruz. Eğitim ve bilgi sunmak amacıyla izleyicileri bir fırtına ortamına sokmak için hazırlandığı belirtilen video gerçekçi görüntüsüyle bugüne dek eğlence ve haberleri birbirinden ayıran o çizgiyi ortadan kaldırmış gibi duruyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği