Kitapları kurtarmak için hayali karakter uydurdular

Bir kütüphanede çalışan görevliler, kitapların belli bir süre sonra atılmasını önlemek için kitapları hayali bir karakter ödünç alıyormuş gibi gösterdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dokuz ay gibi bir süre içinde East Lake Country Kütüphanesi’nden 2361 tane kitap ödünç alan Chuck Finley sıkı bir kitap kurduna benziyor. Fakat Finley, Steinbeck’in Sardalye Sokağı’ndan tutun Ann Fullick’in Why Do My Ears Pop adlı çocuk kitabına kadar ödünç aldığı kitapların hiçbirini okumadı. Çünkü Finley gerçek bir insan değil. Finley adlı hayali karakter, onun hayali adresi ve hatta ehliyet numarası bile kütüphanede çalışan iki görevli tarafından uyduruldu.

Kasım ayında kimliği açıklanmayan biri tarafından ortaya atılan iddialardan sonra çeşitli araştırmalar yapıldı ve Finley’nin gerçek bir insan olmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine bölgenin bütün kütüphanelerini kapsayan bir araştırma başlatıldı.

Maddi çıkar amacı yoktu

Chuck Finley adlı hayali karakterin uydurulma amacı ise bazı kitapların raflarda kalmasını sağlamaktı. Çünkü uzun süre ödünç alınmayan kitaplar raflardan kaldırılıp kütüphane sisteminden silinebiliyor. Kütüphanenin şube müdür George Dore, sistemden silinen kitapları sonradan tekrar satın almamak için böyle bir şey yaptıklarını ve aynı şeyin diğer kütüphanelerde de yapıldığını söyledi. Eğer öyleyse büyük bir sorun var demektir. Çünkü bölgedeki dokuz kütüphane ödünç alınan kitap miktarına göre belediyeden fon alıyor.

Kütüphane hizmetlerini denetleyen bölümün başkanı Jeff Cole, diğer kütüphanelerde de aynı şeyin yapılıp yapılmadığı hakkında bir şey söylemezken, “İddiaların doğruluğunu araştırmamız gerekiyor.” dedi. Bölgedeki kütüphaneler her yıl toplam 1 milyon dolara yakın ödenek alıyor. Fakat aralarında East Lake County Kütüphanesinin de bulunduğu altı kütüphane bu ödenekten pay almıyor. Bu yüzden işin içinde maddi menfaat yokmuş gibi görünüyor. Soruşturmayı sürdüren müfettişlere göre Dore ve Scott Amey’nin Chuck Finley adlı hayali karakteri yaratmak istemesinin tek sebebi kütüphanedeki kitapların atılmasını engellemekti. Kayıtlara göre kitapların birçoğu bir saat içinde ödünç alınıp geri verilmiş görünüyor.

Kınama cezası

Dore şu anda ücretli izne ayrılmış durumda. İşine son verilmesi konusu tartışılıyor. Dore savunma olarak, “Tek amacım kütüphanedeki kitapların boş yere atılmasını önlemekti. O yüzden işime son verilmesi fikrini aşırı buluyorum.” dedi. Diğer kütüphane görevlisi Scott Amey ise kovulmadı ama kınama cezası aldı.

Kaynak: The Herald

East Lake County Kütüphanesi’nde çalışan iki görevli, Chuck Finley adlı hayali bir karakter uydurarak kitapları o ödünç alıyormuş gibi gösterdi. Finley bu zamana kadar 2361 tane kitap ödünç almış görünüyor. Sistemde kitapların birçoğu bir saat içinde ödünç alınıp geri verilmiş gibi görünüyor. Kitaplar uzun bir süre ödünç alınmayınca raflardan indirilerek sistemden siliniyor. Görevliler de hayali bir okuyucu uydurarak bu durumu engellemeye çalıştıklarını belirttiler. Görevlilerden bir tanesi ücretli izne ayrıldı ve işine son verilmesi tartışılıyor. Diğeri ise kovulmadı fakat kınama cezası aldı.

3 Yorum

  • “Çünkü bölgedeki dokuz kütüphane ödünç alınan kitap miktarına göre belediyeden fon alıyor.” Kütüphaneyi fonlayan belediyeler. Çok iyiymiş.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği