Kickstarter’ın istikrarlı ekonomisi

Girişimlerin fon toplamak için kullandığı kitle fonlaması sitesi Kickstarter'ın aracılığıyla hayata geçen projeler milyar dolarlık bir ekonomi oluşturdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Oculus‘un 23 yaşındaki mucidi Palmer Luckey, ürününü Mark Zuckerberg’e tanıtmak için Facebook binasına gitmedi. Önce Kickstarter üzerinden kampanya başlatıp 2,4 milyon dolar topladı. Daha sonra Zuckerberg’in ilgisini çekip şirketi 2 milyar dolara Facebook’a sattı. Bugün Oculus projesinde 400’ün üzerinde mühendis çalışıyor ve ilk ürün yakında piyasaya sürülecek.

Oculus Kickstarter’dan ortaya çıkan başarı hikayelerinden sadece birisi. Elbette pek çok proje amaçlanan hedeflere ulaşamıyor ancak ulaşanlar arasından sık sık, bulunduğu sektörü değiştirme potansiyeli olan projeler çıkıyor.

Bu ayın başında Wharton İşletme Okulu‘ndan Ethan Mollick, şimdiye dek yapılmış ilk kapsamlı Kickstarter ekonomik etki çalışmasını yayınladı.

Başlı başına bir ekonomi

Hedeflediği fonu alabilen projelerde, alınan her bir dolarlık yatırıma karşılık projenin kurucusu ortalama 2, 46 dolar kazanıyor. Bu da yaklaşık 5,3 milyar dolarlık ekonomik aktivite anlamına geliyor. Çalışmanın kapsamına giren altı yıl boyunca Kickstarter 283 bin yarı zamanlı iş ortağına yardım etti ve yaklaşık 8 bin 800 şirket ve dernekte 29 bin 600 tam zamanlı iş imkanı oluşturdu.

Mollick Kickstarter üzerinden en az bin dolar toplayan 65 bin 326 proje sahibine online anketler gönderdi. Ayrıca projelerin çoğu için 7 ila 10 destekçiye de anket uyguladı. Bu anketlerin sonucunda Kickstarter projesi oluşturanların yüzde 37’sinin bu projeyi geliştirme imkanı bulduğunu ve yüzde 19’unun da bu projelerin ardından yeni iş fırsatları bulduğunu gördü.

Yeni şirketler ve iş imkanları

Oculus Kickstarter kampanyasının ardından Luckey Facebook’ta çalışma imkanına ulaşmıştı. Bazı proje sahipleri ise işlerine bağımsız olarak devam etti. Örneğin, mühendislik alanına olan ilgiyi artırmak amacıyla oyunlar tasarlayan GoldieBlox şirketini kuran Debbie Sterling, 25 çalışanı ile Oakland, Kaliforniya’da işlerini sürdürüyor.

Her projenin iyi bir kariyer ya da şirketle sonuçlanmadığını da bilmek gerekiyor. Bazı başarılı projeler bile büyüme sancıları çekebiliyor. Örneğin akıllı saatleri ile ünlenen Pebble Technology, yakın zamanda 40 kişinin işine son vererek elemanlarının yaklaşık dörtte biriyle yollarını ayırdı.

Başarı oranı hayli yüksek

Ancak kötü örneklere odaklanmamak gerekiyor. Zira Kickstarter kampanyalarında başarı oranı yüzde 90’ın üzerinde. Kickstarter aracılığıyla kurulan 8 bin 800 organizasyonun yüzde 82’si hala faaliyetlerine devam ediyor.

Kitle fonlamasının yeni işler ortaya çıkardığı ve bir gelir kaynağı olduğu ortada ancak bu alanda daha fazla çalışma yapmak gerekiyor. Mallick bir sonraki hedefinin yatırım yapılan kişilerin özelliklerini inceleyerek, yatırımcıların ayrım yapıp yapmadığını görmeye çalışmak olduğunu söyledi.

Kaynak: Mashable

Kickstarter üzerinden kurulan şirketler ve oluşan iş imkanları üzerine yapılan detaylı bir araştırmada, sitenin yaklaşık 5,3 milyar dolarlık bir ekonominin oluşmasına önayak olduğu görüldü. Sitede hedeflediği fonları toplayan projelerin çok farklı alanlarda başarılı olduğu ve pek çok kişiye istihdam sağladığı kaydedildi. Kickstarter üzerinden toplanan fonlarla kurulan şirketlerin yüzde 82'si halen faaliyetlerine devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği