Kickstarter 3 milyar Dolar’dan fazla fona aracılık etti

Kickstarter CEO'su Yancey Strickler
Salı günü yeni bir açıklama yapan Kickstarter yöneticileri, geçtiğimiz 8 yıl içinde toplamda 3 milyar Dolar fon topladıklarını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

28 Nisan 2009’da New York’ta kurulan Kickstarter, yaratıcı projeleri desteklemek için bir kitle fonlaması platformu olarak yola çıktı. Kullanıcılar sitedeki oyun, cihaz, film gibi projelere finansal destekte bulunup karşılığında ödüller alıyor. Eğer kampanya önceden belirlenmiş hedefe ulaşamazsa yapılan yatırımlar geri veriliyor.

8 yıllık tarihi boyunca Kickstarter, aralarında Cards Against Humanity adlı oyun ve Oculus Rift sanal gerçeklik gözlükleri gibi pek çok farklı projenin hayata geçmesine yardımcı oldu. Oculus Rift platformdaki başarısının ardından 2 milyar Dolar’a Facebook’a satıldı. Salı günü yeni bir açıklama yapan Kickstarter yöneticileri, geçtiğimiz 8 yıl içinde toplamda 3 milyar Dolar fon topladıklarını açıkladı.

Teknoloji ürünleri ve oyunlar ilk sırada

Genel üne kavuşan projeler en fazla kullanıcıyı ve yatırımı kendisine çekiyor. Bu projeler genellikle teknoloji ürünleri ya da masaüstü oyunlar oluyor. Ancak kategori olarak bakıldığında en fazla proje müzik ve film alanlarında ortaya çıkıyor.

Toplamda 12,7 milyon kişi 123 bin 587 adet Kickstarter projesinin başarıya ulaşmasını sağladı. 3 milyar Dolarlık kilometretaşı sadece başarılı projeleri değil, başarısız olup iptal edilen projeleri de kapsıyor. Toplamda yapılan yatırımların yaklaşık yüzde 85’i, başarıya ulaşan projelere gönderildi. Bu da 3 milyar Dolar’ın yaklaşık 2,75 milyar Dolar’ına tekabül ediyor. Kickstarter önümüzdeki yıl içerisinde 4 milyar Dolar’lık yeni kilometretaşını da aşmayı hedefliyor.

Artık ‘kamu yararını gözetiyor’

2015’in Ekim ayında Kickstarter alışılmadık ve önemli bir kararla şirketin yapısını değiştirdi. ‘Kamu yararı gözeten şirket’ haline gelen Kickstarter yasal olarak artık topluma fayda sağlamak zorunda. Bu değişikliğin ardından, sanatçı hakları gibi çeşitli konularda daha duyarlı bir hale gelen ve daha fazla bağışta bulunan şirket, iş başvurularında da ciddi bir artış gördü.

Şirketin CEO’su Yancey Strickler, 2017 için de büyük planları olduğunu belirtiyor: “İnsanları heyecanlandıracağını düşündüğümüz bazı büyük projelerimiz var. Amacımız sanatçılara ve yaratıcı kişilere hizmet etmek ve benim hayalim, dünyada sanatçıların en çok güvendiği şirketlerden birisi haline gelmek. Gelecekte atacağımız adımlar, sunacağımız ürünler, açıklayacağımız girişimler hep sanatçılara ve yaratıcı kişilere hitap ediyor olacak. Sanatçılara, Kickstarter’da onların yararı için savaşan bir şirket olduğunu göstermek ve haklarını aradığımızı ifade etmek için çabalayacağız.”

Kaynak: Business Insider

28 Nisan 2009'da New York'ta kurulan Kickstarter, yaratıcı projeleri desteklemek için bir kitle fonlaması platformu olarak yola çıktı. 8 yıllık tarihi boyunca Kickstarter, aralarında Cards Against Humanity adlı oyun ve Oculus Rift sanal gerçeklik gözlükleri gibi pek çok farklı projenin hayata geçmesine yardımcı oldu. Salı günü yeni bir açıklama yapan Kickstarter yöneticileri, geçtiğimiz 8 yıl içinde toplamda 3 milyar Dolar fon topladıklarını açıkladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği