Kendini yok eden telefonlar geliyor

Suudi Arabistan’dan bir grup araştırmacı, kurulduktan 10 saniye sonra akıllı telefon ya da başka bir elektronik aleti tahrip edebilen bir cihaz geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Artık James Bond veya Görevimiz Tehlike’deki gibi bizler de mesaj imha edebiliriz; çünkü kendi kendini imha eden cihazların piyasaya çıkmasına az kaldı. Suudi Arabistan’da yer alan Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı kurulduktan 10 saniye sonra akıllı telefon veya başka bir elektronik aleti tahrip eden bir cihaz geliştirdi.

Elektrik mühendisleri tarafından geliştirilen cihaz polimer tabakalardan oluşuyor. Bu tabakalar etkinleştirildikten sonra sıcaklıkları 80 santigrat dereceye çıkıyor. Cihazın, uzaktan kontrol edilebilecek şekilde, uygulama yoluyla çalıştırılabilmesi de mümkün. Fakat başka birinin zorla alete girmeye çalışırken algılanması veya başlangıç noktasından çok uzaklaşılması da sistemi çalıştıran etkenler arasında.

Gelecek, hepimizi Ethan Hunt’a mı dönüştürecek? Kim bilir…

Cihaz çalıştırıldığında bataryasındaki güç, bağlı olduğu elektrotlar sayesinde sıcaklığını artırmaya başlıyor ve polimer tabaka 10-15 saniye içinde kendi büyüklüğünün yedi katına çıkıyor. Bu da cihazın içindeki önemli bileşenlerin hasar görmesine ve ana karttaki bilgileri ortadan kalkmasına sebep oluyor. Söz konusu telefon veya elektrikli aletlerde önemli bilgiler yer alıyorsa bu yöntem oldukça ucuz ve güvenli bir seçenek olarak geliştirilebilir. Nitekim bankalar, sosyal güvenlik kurumları, koleksiyonerler gibi ellerinde yüksek boyutlarda veri bulunan kişilerin bu tarz cihazlara yönelen ilk kişiler olacağı düşünülüyor.

KAUST araştırmacıları, cihazın eski aletlere uygun olabileceği gibi günümüz aletlerine 15 Dolar (yaklaşık 55 Lira) gibi bir fiyata mal edilebileceğini belirtti. Ayrıca bataryanın etkinleştirilmesiyle sıcaklığın 80 ila 250 santigrat derece arasında değişebilen bir ince ayara sahip olabileceği söyleniyor.

Daha önce de denenmişti

ABD Savunma Bakanlığına bağlı DARPA daha önce kendi kendini yok eden cihazlarla ilgilenmiş fakat bu cihaza kıyasla daha pahalı ve yavaş bir model üretebilmişti.

Kaynak: Yahoo

Artık James Bond veya Görevimiz Tehlike serilerindeki gibi bizler de mesajlarımızı imha edebiliriz; çünkü kendi kendini imha eden cihazların piyasaya çıkmasına az kaldı. Suudi Arabistan’da yer alan Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden bir grup araştırmacı kurulduktan 10 saniye sonra akıllı telefon ya da başka bir elektronik aleti tahrip eden bir cihaz geliştirdi. Cihaz polimer tabakalardan oluşuyor, etkinleştiği anda kendisinin yedi katına çıkarak ana karta zarar veriyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği