Avrupa Birliği takip teknolojileri ihracatına sınırlama getirecek

AB, sivil ya da askeri uygulamaları olan fakat kitle imha silahları olarak da kullanılabilecek ürünler için ihracat kontrollerini artırmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Birliği kanun yapıcıları, mobil telefon aramalarını engelleyen, bilgisayarları veya şifreleri hack’leyen, hükumetler tarafından siyasi rakiplerini veya aktivistleri engellemek için kullanılabilecek cihazların ihracatının kontrol edilmesine dair planlara olumlu yaklaştı.

Avrupa Parlamentosu ticaret komitesi üyelerinin ‘iki kullanımlı’ ürünlerin veya teknolojilerin ihracat kontrollerinde güncelleme yapılması talebi 34 üye tarafından desteklendi. AB, 2009 yılından bu yana toksin, lazer, navigasyon veya nükleer enerji teknolojisi gibi sivil ya da askeri uygulamaları olan fakat kitle imha silahları olarak da kullanılabilecek ürünler için ihracat kontrolleri yapıyor. Casus ve kötü amaçlı yazılım gibi teknolojilerin güvenlik ve insan hakları için gitgide daha fazla tehdit oluşturduğunu hisseden AB, ihracat kontrol sistemini çağa daha uygun hale getirmek istedi.

Ticaretten Sorumlu Avrupa Komiseri Cecilia Malmstrom, işkence malzemeleri ve ölümcül iğneli uyuşturucuların ticaretini engellemeleri için birçok ülkeyi bir süredir destekliyor. İki kullanımlı ürünler için tasarlanan yeni yasa tasarısı, Aralık veya Ocak ayında bütün üyeler tarafından oylandıktan sonra diğer AB ülkeleriyle görüşülecek.

Kaynak: Reuters

AB, sivil ya da askeri uygulamaları olan fakat kitle imha silahları olarak da kullanılabilecek ‘iki kullanımlı’ ürünler için ihracat kontrollerini artırmayı planlıyor. 2009 yılından beri zaten ihracat kontrolleri yapılıyor fakat casus ve kötü amaçlı yazılım gibi teknolojilerin güvenlik ve insan hakları için gitgide daha fazla tehdit oluşturduğunu hisseden AB, ihracat kontrol sistemini çağa daha uygun hale getirmeye karar verdi. İki kullanımlı ürünler için tasarlanan yeni yasa tasarısı, Aralık veya Ocak ayında bütün üyeler tarafından oylandıktan sonra diğer AB ülkeleriyle görüşülecek.Yorumunuz: