Bilimciler karbondioksitten para kazanmanın yollarını arıyor

Karbondioksit kullanarak bira köpüğü, çimento bloğu ve gübre üreten şirketler, döngüsel ekonominin öncüleri arasında yer alıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uzmanlar teknolojinin iklim değişikliği sorununu tamamen çözmeyeceğini ancak yardımcı olacağını düşünüyorlar. Karbondioksit halihazırda yakıt, polimer, gübre, protein, köpük ve çimento bloğu üretmek gibi çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Yakın zamana dek, gaz kullanan şirketlerin sebep olduğu karbondioksidi toplayıp toprağa gömmeleri gerekeceğine inanılıyordu. Ancak bu seçenek etkili olmadığı gibi pahalı. Bu yüzden, karbondioksidin bir kısmını ham madde olarak kullanma fikri son derece heyecan verici.

Bu anlamda Birleşik Krallık’ta harekete geçen ve karbondioksitten para kazanmaya başlayan birkaç öncü işletme var. Bunlardan ilki, İngiltere’nin Swindon kasabasındaki CCm Technologies şirketi. Şirket, inek dışkısı ve darıyı biyo-çürütücüye koyuyor. Bu süreçte bakteriler sayesinde evlerimizi ısıtacak olan biyogaz üretiliyor. Sürecin ardından ortaya çıkan çamur gibi atığı da besleyiciliği yüksek atıklarla karıştırıyorlar. Karbondioksit de işleme dahil edilince besleyiciler çamurumsu atığa daha iyi yapışıyor. Ortaya konan ürün ise, ürettiğinden daha fazla karbondioksit içeren birinci sınıf bir gübre. Bu teknoloji şimdiden ihracat siparişleri aldı bile.

Karbondioksitten üretilen bira köpüğü

İngiltere’deki Suffolk kasabasında yer alan Strutt and Parker Farms ise karbondioksit kullanarak bira köpüğü üretiyor. At dışkısı ve samanı biyo-çürütücüye koyuyorlar. Süreçte açığa çıkan biyogaz ve karbondioksidi alıp gelişmiş membranlar kullanarak gıdada kullanılabilir karbondioksit üretiyorlar. Yerel bira fabrikalarına satılan  karbondioksit, limonata ve biraya köpük vermesi için kullanılıyor.

İngiltere’nin Leeds şehrindeki Carbon 8 Aggregates adlı şirket ise karbondioksidi kullanarak çimento bloğu üretiyor. Atık yakma tesisinin bacasından alınan küller karbondioksit ve suyla karıştırılıyor. Karbondioksit, kalıcı olarak atık külün içine hapsedilerek çimento bloğu ya da başka amaçlarla kullanmak üzere yapay kireç taşı haline getiriliyor. Bu süreç sayesinde normalde çöpe atılan külden de faydalanılıyor. Bu teknoloji de ihracat siparişleri alan bir teknoloji.

Yukarıda bahsedilen şirketler, ‘döngüsel ekonomi’ (circular economy) olarak adlandırılan kavramın öncüleri. Döngüsel ekonomide atıklar ham maddeye dönüştürülüyor. Avrupa Birliği bütün sektörlerin bu yaklaşımı benimsemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Kaynak: BBC

Dünyamız için tehlike teşkil eden karbondioksidi faydalı amaçlarla kullanmak mümkün. Özellikle İngiltere'deki birkaç şirket bu anlamda oldukça başarılı adımlar attı. Atıkların ham maddeye dönüştürülmesini amaçlayan döngüsel ekonominin öncülerinden sayılan bu şirketler arasında kimisi karbondioksidi çeşitli işlemlerden geçirerek bira köpüğü yaparken kimisi ise çimento bloğu yapımı için kullanıyor. Şimdiden ihracat siparişi alan bu teknolojiler, diğer sektörlere örnek oluşturacak nitelikte.

1 Yorum

  • Serdar Bey, aynı zamanda CO2 uzun yıllardır soğutucu akışkan olarak kullanılmakta . Isıtma-soğutma sistemleri enerji tüketiminin yüzde 20’sini oluşturmakta o sebeple özellikle bu sektörde NH3 ve CO2 gazlarının kullanıldığı teknolojilere yatırım yapmak küresel enerji açısından çok önemli, sevgiler…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği