Atmosferin karbondioksit haritası

Çin'in TanSat uydusundan alınan veriler sayesinde atmosferdeki karbondioksit oranını gösteren ilk küresel karbondioksit haritası hazırlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin Bilimler Akademisi’nde çalışan bilimciler, Çin uydusu TanSat‘dan alınan verilere dayanarak ilk küresel karbondioksit haritalarını hazırladı. 2016’nın Ekim ayında fırlatılan TanSat uydusu, karbondioksidin Dünya ve Dünya atmosferindeki davranış değişimi olarak tanımlanan ‘karbondioksit akışını’ ölçüyor.

Haritalar 2017 yılının Nisan ve Temmuz ayları arasında kaydedilen verilere dayanarak oluşturuldu. Verilerde gözle görülür boşluklar olsa da bilimciler ileride çok sayıda iklim uydusu kullanarak bu sorunun aşılabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılardan Yang Dongxu “Haritalara baktığımızda, Kuzey Yarımküre’deki karbondioksit konsantrasyonunda bahardan yaza doğru mevsimsel bir azalış olduğunu görüyoruz. Bu durum fotosentez oranındaki azalmadan kaynaklanıyor. Endüstriyel aktivite ve fosil yakıtlar gibi insan kökenli aktivitelerden kaynaklanan, yoğun şekilde karbondioksit salınımı olan yerler Çin’in doğusunda, ABD’nin doğusunda ve Avrupa’da yer alıyor ve kolayca seçilebiliyor.” diyor.

Pek fazla küresel karbondioksit ölçümü yapılmamasının karbondioksit salınımını doğru şekilde tahmin etmeyi zorlaştırdığını söyleyen Yang, TanSat’in haritalarının ve ölçümlerinin gelecekte iklim değişikli konusunda yapılacak araştırmalara katkı sağlayacağını düşünüyor.

Haritalar Advances in Atmospheric Sciences dergisinde yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Karbondioksidin Dünya ve Dünya atmosferindeki davranış değişimi olarak tanımlanan 'karbondioksit akışını' gözlemleyen TanSat uydusunun sağladığı veriler sayesinde atmosferdeki karbondioksit oranını gösteren ilk küresel karbondioksit haritası hazırlandı. 2017'nin Nisan-Temmuz ayları arasında elde edilen verilerle oluşturan haritalar, Kuzey Yarımküre'deki karbondioksit konsantrasyonunda bahardan yaza doğru mevsimsel bir azalış olduğunu gösteriyor. Çin'in doğusu, ABD'nin doğusu ve Avrupa, insan kökenli aktivitelerden kaynaklanan, yoğun şekilde karbondioksit salınımı olan yerler. Bu yerler de haritalarda rahatlıkla görülüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği