Dünya ısınmaya devam ediyor

Dünya Meteoroloji Örgütü, 2016 yılının tarihin en sıcak yılı olduğunu ve önlem alınmazsa 2017'nin de aynı kaderi yaşayacağını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya 2016 yılında tarihinin en sıcak yılını geçirdi. Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) bulgularına göre sıcaklık, geçtiğimiz yıl dünya genelinde sürekli olarak artış gösterdi. 2017 için yapılan ilk araştırmalar da dünyanın gittikçe daha fazla ısındığını gösteriyor. Kuzey kutup bölgesindeki sıcaklıklarda yaşanan ani artışlar geçtiğimiz yıl Kanada’nın daha yumuşak bir kış geçirmesine sebep oldu. Thomson Reuters’ın Mart ayındaki açıklamasına göre Avustralyalı bilimcilerin temel olarak iklim değişikliğini sorumlu tuttuğu mercan kayalıklarının ağarması olayı da bu yıl da devam ediyor. Rapora göre Avustralya’daki Büyük Set Resifi’ndeki mercanların yüzde 35 kadarı yok oldu.

Karbondioksit oranındaki artış sürüyor

Dünya Meteoroloji Örgütü’ne göre dünyanın sürekli olarak ısınmasının ardında yatan sebep insan üretimi olan karbon salımı. WMO’nun genel sekreteri Petteeri Tallas, “Atmosferdeki karbondioksit oranının sürekli artması, insanların iklim sistemi üzerindeki etkisini açıkça göz önüne seriyor.” dedi.

Karbondioksit seviyesi 1880 yılında milyonda 285 parçacıktı. Sanayileşme ile birlikte bu seviye gittikçe yükseldi. Rapora göre havadaki karbondioksit oranı 2016 yılında milyonda 400 parçacık idi. Yani 1880 yılından beri yaklaşık yüzde 40 oranında artış gösterdi. Önümüzdeki yıllarda da azalması pek mümkün görünmüyor.

WMO’nun sözcüsü Claire Nullis CBC News’e verdiği röportajda, “Karbondioksit oranı iklim değişikliği konusunda acilen önlemler almamız gerektiğinin altını çiziyor. Sıcaklık artışını kontrol edilebilir bir seviyede tutmak istiyorsak kaybedecek vaktimiz yok”. dedi.

Doğal afetlerin şiddeti artıyor

Araştırma dünya genelinde süregelen sıcaklık artışına odaklansa da, iklim değişikliğinin doğal afetlerin şiddetini arttırdığını da ortaya koyuyor. Örneğin, 2016’da Kanada’nın Alberta eyaletindeki Fort McMurray bölgesinde Mayıs’tan Temmuz’a kadar kontrol altına alınamayan bir yangın yaşanmıştı. Haiti ise hala Ekim 2016’da yaşanan ve 1000’den fazla insanın ölümüne sebep olan Matthew Kasırgası’nın izlerini silmeye çalışıyor.

Kaynak: CBC News

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) 2016’nın tarihin en sıcak yılı olduğunu ve dünyanın gitgide daha fazla ısındığını belirtti. Kuzey kutup bölgesindeki ani sıcaklık artışları geçtiğimiz yıl Kanada’nın daha ılık bir kış geçirmesine sebep oldu. WMO'ya göre dünyanın sürekli olarak ısınmasının sebeplerinden en önemlisi insan kaynaklı karbondioksit salımı. Sanayileşme ile havadaki karbondioksit oranı iyice yükseldi. Karbondioksit artışı doğal afetlerin şiddetini de artırıyor. Örneğin 2016’da Kanada’da bir eyalette 2 ay boyunca kontrol altına alınamayan bir yangın yaşanmıştı. Haiti ise hala Ekim 2016’da yaşanan Matthew Kasırgası’nın izlerini silmeye çalışıyor.

2 Yorum

  • Gelişmiş ülkelerin Mars da koloni kurma serüveni daha iyi anlaşılmıyor mu?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği