Kendinden şüphe edebilen robotlar

Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, robotlara kendi yeteneklerini sorgulama ve hatadan sakınma kabiliyeti kazandırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hepimizin kafasının içindeki bir ses, yapma ihtimalimiz olan hatalara karşı bizi uyarır. Bu ses binlerce yıllık evrim neticesinde edindiğimiz içgüdülerimiz ve hayatımız boyunca yaşadığımız tecrübelerimiz sayesinde muhtemel tehlikeleri algılayarak bizi yönlendirir. Aldığımız kararlarda etkisi büyüktür.

Yapay zekanın ise bugüne dek böyle bir yeteneği yoktu. Örneğin otonom uçuş yeteneğine sahip drone’lar, kameradan gelen görüntülerdeki muhtemel engelleri görüp o engelin olduğu yöne doğru gitmiyor, ancak kaza ihtimalini değerlendirerek oluşacak sonuçları göz önünde bulundurmuyordu.

İçgözlem yapay zekalı robotları koruyor

Carnegie Mellon Üniversitesi‘nden araştırmacılar yayınladıkları yeni makalede, robotlara içgözlem ya da kendinden şüphe etme yeteneği kazandırmak için çalıştıklarını açıkladı. Yapay zekayı kullanarak hata yapma olasılıklarını öngörebilen robotlar diğerlerine göre daha zeki ve daha güvende olabilir.

Araştırmacıları bu yöntemi kullanarak geliştirdikleri drone’ları bir parkta ağaçların arasından otonom bir şekilde uçmaları için programladı. Sadece engel tanımlama teknolojisini kullanan drone’lara göre içgözlem yeteneği olan drone’lar, herhangi bir engele çarpmadan, iki kat daha uzun mesafe kat etti. İçgözlem yeteneği sayesinde robotların 1 km boyunca ağaçların arasından sorunsuz bir şekilde uçabildiği görüldü.

İnsanlarla uyum için önemli

Microsoft Research‘ten Eric Horvitz de karar alma algoritmaları üzerinde yıllardır çalışma yürütüyor. Horvitz birden fazla algoritmanın iş birliği halinde çalışarak daha etkili bir şekilde karar almasını sağlamaya çalışıyor.

Bu algoritmalarla donatılmış bir robot, iki insanın yarıştığı bir televizyon programında sunucu görevinde kullanıldı. Robotun mekanik tepkilerini, insan etkileşimine göre ayarlamak için, algoritmalar yarışmacıların cevap süresine göre hareket etti. Soru sorulduktan sonra uzun bir süre sessizlik olursa, robot “Daha fazla süreye ihtiyacınız var mı?” gibi sorular yönelterek yarışmanın doğal akışında devam etmesini sağladı.

Horvitz “Bu katmanı eklemek çok güzeldi, sistemi çok daha şık bir hale getirdi” şeklinde konuştu.

Geleceği tasvir eden bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi kendi bilincinde olan robotlar üretilecekse bunun yolu içgözlem yeteneğinin robotlara kazandırılmasından geçiyor. Robotların bilinç kazanması düşüncesi kulağa korkutucu geliyor olabilir ancak henüz yapay zekanın bir ağaca çarpmadan 1 km’den fazla gidemediğini göz önünde bulundurduğumuzda aslında bu korkuyu yaşamak için erken olduğunu görebiliyor.

Kaynak: Popular Science

Carnegie Mellon Üniversitesi'nden araştırmacılar, yapay zekaya içgözlem yeteneği kazandırma konusunda yaptıkları çalışmaları yayınladı. Robotların kendi yeteneklerini sorgulamasını ve bu sayede muhtemel kazalardan uzak durmasını sağlayan bu yöntem sayesinde, ağaçlık bir arazide kendi başına hareket eden bir drone, sadece engel algılama yöntemi kullanan robota göre iki kat daha uzun süre kaza yapmadan seyahat edebildi. Bu teknolojinin gelecekte bilinçli robotlar yaratmak için önemli olduğunun altı çiziliyor.

1 Yorum

  • Bu sitedeki haberlerde alışkın olmadığımız şekilde birkaç cümle düşük. Bunun dışında, birbirinden ilginç ve zihin açan bu websitesinde emeği geçen herkese bu yorun vasıtasıyla teşekkür ederim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği