Kendi kendine kararan lensler

Johnson & Johnson Vision, parlak ışığa maruz kaldığında kendiliğinden hafifçe kararan kontakt lens çıkarmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Parlak ışığa maruz kalınca kendiliğinden kararan fotokromik camlı gözlükleri kullanmaya epeyce alışmıştık. Çarşamba günü bir açıklama yapan Johnson & Johnson Vision, yakında kendiliğinden hafifçe kararan kontakt lens çıkaracağını duyurdu.

Transitions Optical iş birliğiyle geliştirilen bu kontakt lens, Acuvue Oasys With Transitions olarak adlandırılıyor. Tıpkı bugün kullanılan numaralı lensler gibi bu lensler de görme sorunlarını düzeltecek ancak aynı zamanda ortamın ışığı değiştiğinde hızlı ve sorunsuz şekilde kararıp eski haline gelebilecek. Böylece mavi ışık ve ultraviyole ışınları engellenecek. Johnson & Johnson bu kontakt lenslerin güneş gözlüğü yerine geçmek amacıyla üretilmediğinin, zira bütün gözü kaplamadığının altını çiziyor.

Şirketin açıklamasına göre lensler 10 yıldan uzun bir süredir geliştirme aşamasındaydı ve binden fazla insanla birlikte sayısız klinik denemeden geçti. Yakın zamanda da Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay aldı. İki haftalık Acuvue Oasys With Transitions kontakt lenslerin önümüzdeki yılın ilk yarısında piyasaya sunulması bekleniyor.

Kaynak: New Atlas

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, güneş ışığına maruz kaldığında kendiliğinden hafifçe kararan kontakt lense onay verdi. Johnson & Johnson ve Transitions Optical iş birliğiyle üretilen Acuvue Oasys With Transitions adlı lenslerin önümüzdeki yılın ilk yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu lensler gözün tamamını kaplamadığı için güneş gözlüğü yerine geçemeyeceklerini belirtmekte fayda var.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği