Akıllı lens ile diyabet tedavisi

Güney Kore'de POSTECH Üniversitesi'nin ürettiği akıllı lens-gözlük ikilisi, gözdeki glikoz seviyesini algılayıp gerektiğinde ilaç verilebilmesini sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güney Kore, Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (POSTECH) araştırmacılar diyabeti takip etmek ve hastalık için ilaç vermek amacıyla kullanılacak akıllı kontakt lens – gözlük birleşimi bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji her gün kan şekerini ölçmek için parmağı göze sokma gereksinimini ortadan kaldırabilir. Ayrıca diyabetik retinopati ve glokom gibi diyabet sebepli göz hastalıklarının tedavisi için de çok etkili bir yöntem olabilir.

Ürün, lensi kablosuz bir şekilde şarj eden ve lensle kablosuz olarak iletişim kurabilen bir gözlükle birlikte geliyor. Göze ilaç verebilen elektronik lensler bir ay boyunca kullanılabiliyor. Testlerde, göz yaşındaki glikoz konsantrasyonunun kan şekerini ölçmek için alternatif bir örnek teşkil edebileceği görüldü. Akıllı lens-gözlük ikilisi ayrıca diyabet hastalarının glikoz seviyesini sürekli kontrol ederek, kan şekerindeki ani artış durumlarında hastayı bilgilendirebilir. Ayrıca diyabet ile ilişkili göz rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılabilir.

diyabet gözlük lens

Nasıl çalışıyor?

Lens, ortasında çember şeklinde bir devre bulunan iki yumuşak silikon hidrojel katmanından oluşuyor. Devrede glikoz sensörü, mikrodenetleyici çip, ilaç verme sistemi ve gözlükten kablosuz olarak güç alabilmek için bir indüksiyon bobini bulunuyor. Bu yenilikçi parçalar sayesinde göz yaşı glikoz seviyesi yükseldiğinde sensörün akım çıktısı artırılıyor ve çip bu bilgiyi gözlüğe kablosuz olarak gönderiyor.

Hasta daha sonra sesli komutlar ile gözlüklere, çipe ilaç verme sinyali göndermesini söyleyebiliyor. Çip de içinde ilaç bulunan 10 adet kanaldan birine bir elektrik akımı gönderiyor. Altın elektrot zarı ile kaplı bu kanallar elektrik akımıyla birlikte etrafındaki zarı çözüyor ve içindeki ilacı göze aktarıyor.

Bilimciler ilerideki aşamalarda gözlüğün içine yerleştirilecek bir kontrol devresi ile bu işlemin  otomatik hale getirilebileceğini, böylece sistemin ne zaman ilaca ihtiyaç duyulduğuna kendi başına karar verebileceğini belirtiyor. Diyabetin yanı sıra araştırmacılar lensin diğer göz hastalıkları ve enfeksiyonları da tedavi etmek için kullanılabileceğini ifade ediyor.

smart-contact_A

POSTECH tarafından üretilen akıllı lens ve gözlük birbiri ile uyum içinde çalışarak diyabet hastalarının hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmış. Gözlük ile kablosuz olarak iletişim kurabilen ve kablosuz olarak şarj olan akıllı lens, gözdeki glikoz seviyesini sürekli kontrol ederek, artış anlarında gözlüğe sinyal gönderiyor. Sinyal geldiğinde kullanıcı sesli komut ile gözlüğün lense ilaç verme sinyali göndermesini söylüyor. Lens içinde bulunan 10 adet ilaç kanalından birine komut göndererek göze ilaç verilmesini sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği